Letošní horké léto promlouvá do cen energií

20. 8. 2018

Letošní extrémně teplé počasí začalo promlouvat do aktuálních cen elektřiny. Lidé mnohem více využívají klimatizaci, chlazení, bazény, čímž zvyšují spotřebu v tzv. peakových hodinách, tj. mezi 8. až 20. hodinou. Teplo se podepisuje i na výrobě, protože snižuje výkon výrobních bloků elektráren, a to náročnějším chlazením. Obnovitelné zdroje - větrné elektrárny či malé vodní zdroje - produkují minimální množství elektřiny, nebo jsou dokonce odstaveny, snižuje se i účinnost solárních panelů. Všechny tyto faktory tak zdražují ceny elektřiny pro tento a příští měsíc.

S uklidněním cen elektřiny se však nedá počítat ani po skončení letošní vlny veder. Hlavní příčinou je rostoucí cena černého uhlí. V cenách se promítají i náklady na emisní povolenky, u kterých se až do roku 2020 předpokládá trvalý růst.

Co se týká plynu, v následujícím období očekáváme spíše mírný nárůst ceny této komodity, a to v rozmezí od 5 do maximálně 10 % z aktuální cenové hladiny. Tu na burze ovlivňují zejména cena ropy a stoupající cena elektrické energie. Šedou eminencí jsou geopolitické faktory, které mohou otočit směr vývoje cen. Konkrétně jde o jednání mezi USA a Íránem, mezi Washingtonem a Moskvou či Donaldem Trumpem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Situace je sice poměrně stabilizovaná, musíme si ale ještě počkat na finální (ne)dohody. Pokud by došlo k smířlivým dohodám, především o zrušení obchodních sankcí vůči Íránu a naplnění dovozu LNG z USA, můžeme předpokládat mírné snížen cen elektřiny a plynu.

Koncovým zákazníkům lze doporučit fixaci cen elektřiny a plynu na delší období, případně využití našeho nového produktu Kamarád, který férově kopíruje aktuální vývoj ceny na trhu.

A jaké jsou výhledy pro příští rok? Trh je stále nervózní a nestabilní, reaguje na každou negativní zprávu skokovým zvýšením cen elektřiny i plynu. Zpětný pokles je naproti tomu velmi pozvolný a v mnohých případech ani nestává.

Vít Brůha
manažer nákupu energií společnosti Centropol

Zdroj: 14.8.2018 - bydleni.cz