Graf: Kvůli kroku ČNB zdraží zemní plyn až o 12 procent

10. 12. 2013

„Zásah ČNB bude mít velmi podstatný vliv na vývoj cen zemního plynu v příštím roce. Zdražení eura vůči koruně se promítne do nárůstu cen zemního plynu. Velmi pravděpodobně to bude o celou hodnotu devalvace, a to až 12 procent. Cena plynu, na rozdíl od elektřiny, totiž na trzích dlouhodobě stagnovala, proto si také většina dodavatelů nevytvořila významné rezervy pro budoucí dodávky plynu. Zdražení koruny pro ně bude znamenat zdražení nákupních cen zemního plynu na trzích,“ vysvětluje Aleš Graf. 

Podle něj to bude znamenat, že nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku promítnou dodavatelé krok ČNB do cen zemního plynu. „V prvním čtvrtletí, kdy je hlavní topná sezóna, si to žádný z dodavatelů nedovolí. Očekávám ale, že od druhého čtvrtletí, kdy se budou tvořit nové ceníky, se zdražení koruny do cen zemního plynu již promítne,“ dodává Aleš Graf. 

Napjatou situaci v cenách dokumentuje také stav v oblasti elektronických aukcí na dodávky zemního plynu. „O tyto aukce stále více dodavatelů nemá zájem. Očekávají totiž, že ceny plynu půjdou nahoru. Již v několika případech se nám stalo, že nás organizátoři aukcí přesvědčovali, abychom se jich alespoň zúčastnili. My jsme to ale vzhledem k podmínkám elektronických aukcí a očekávanému vývoji cen plynu odmítli,“ uvedl Aleš Graf.