Projděte si užitečné rady, které vám pomohou lépe zvládat nárůst cen energií.

Zastropovaná cena elektřiny 6 Kč a plynu 3 Kč

Aktulizováno: 21. 9. 2022

Novelu energetického zákona, která umožní zastropovat ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a podnikatele, schválil Senát a ve středu 21. 9. ji podepsal prezident ČR.

V návrhu, který vláda předložila Poslanecké sněmovně a Senátu ČR ke schválení, stanovila maximální cenu silové elektřiny na 6 Kč/kWh a plyn na 3 Kč/kWh. Ceny jsou včetně DPH a nezahrnují regulovanou část, tzn. cenu za distribuci. Stanovená výše ceny bude platná pro zákazníky bez ohledu na to, zda mají či nemají fixovanou cenu.

Zdroj: Vláda ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu

CZ elektřina 2023

Cal-23

Cena 426.79 EUR/MWh

-3.54%

Plyn 2023

Cal 23

Cena 167.82 EUR/MWh

-8.13%

Vývoj cen elektřiny a plynu na burze.

1. 1. 2023

Platnost zastropovaných cen

21. 9. 2022

Novelu zákona podepsal prezident ČR

20. 9. 2022

Senát schválil návrh vlády na zastropování cen

16. 9. 2022

Poslanecká sněmovna schválila novelu o zastropování cen energií.

12. 9. 2022

Vláda ČR představila pravidla zastropování cen

Bude stanovena maximální cena elektřiny a plynu

U elektřiny vláda navrhuje strop na kWh 6 Kč vč. DPH, u plynu pak 3 Kč vč. DPH (tato cena nezahrnuje část distribuce). Každý, kdo má smlouvu na cenu vyšší, získá automaticky cenu stanovenou vládou (tj. týká se již uzavřených smluv). Není třeba nic dělat, vše zajistíme my, dodavatel energií.

Nižší zálohy již od listopadu

Podle dostupných informací bude cenový strop platit od 1. 1. 2023. Dodavatelé elektřiny a plynu upraví výši záloh dle stanovených cen již v listopadu a prosinci 2022. Přesná forma zohlednění a úpravy záloh bude teprve nastavena.

Příspěvek z Úsporného tarifu

Již dříve schválený příspěvek z Úsporného tarifu pro rok 2022 stále platí, stejně tak odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje (POZE), který je součástí státem regulované složky a činí obvykle 599 Kč za každou spotřebovanou MWh elektřiny.

Státní podpora při růstu cen energií

Vysoké ceny energií, potravin a dalšího zboží dostávají stále více domácností do finančních problémů. Právě v této době je možné využít státní podporu, která je k dispozici.
Jaké příspěvky na pomoc s růstem cen energií můžete získat?

Zafixujte si cenu elektřiny

Na zastropování cen jsme připraveni, nicméně je to jen dočasné řešení. My doporučujeme fixovat si cenu na 1 rok. Budete tak znát maximální výši nákladů za energie až strop pomine.

Spočítat a sepsat online

Nejčastější dotazy našich zákazníků

 • Od kdy budou platit zastropované ceny elektřiny a plynu??

  Zastropování cen dodávky elektřiny a plynu bude platné od 1 .1. 2023. Podle chystaného vládního nařízení se zastropované ceny mohou promítnout již v zálohách v listopadu a v prosinci tohoto roku.

  Vše ale bude jasné až po vydání vládního nařízení na začátku října.

 • Kdo bude mít ceny zastropované?

  Zastropování cen je aktuálně připravené pro domácnosti, živnostníky a podnikatele s odběrem elektřiny a plynu. Vládou stanovenou maximální cenu za dodávku elektřiny a plynu bude dodavatel energií účtovat zákazníkům, kteří mají nebo by v průběhu roku 2023 měli smluvenou vyšší cenu než 6 Kč/kWh vč DPH u elektřiny a 3 Kč/KWh vč DPH u plynu. Pozor, tyto ceny nezahrnují regulované položky distribuce.

  Vládní nařízení ohledně zastropování cen energií nebude spotřebu domácností limitovat.

  O zastropování cen malých a středních firem se bude teprve jednat

 • Musím si o zastropování ceny požádat?

  Vůbec ne. Zákazníky, kterých se zastropování ceny dotkne, budeme informovat e-mailem nebo dopisem, kde zároveň přiložíme nový platen kalendář s upravenými zálohami.