Vyhledat na webu
Zavřít

Zkontrolujte, jestli máte dobře zvolenou distribuční sazbu. Ať zbytečně nepřeplácíte.

ElektřinaÚspory

Nastavit správně distribuční sazbu elektřiny může vypadat jako alchymie. Rozhodují nejen zapojené spotřebiče, ale i jejich podíly na celkovém příkonu domácnosti. Že to zní složitě? Máme pro vás jednoduchý přehled, na co si dát pozor, abyste zbytečně nepřepláceli.

Jakého máte distributora, určuje vaše adresa a na rozdíl od dodavatele si jej nemůžete vybrat. V Česku máme tři hlavní distributory a přinášíme vám stručný přehled, jaké ceny si od 1. 1. 2021 připravili pro své zákazníky. V rámci jednoho distribučního území jsou pro všechny shodné, ale mezi sebou se liší.

Co jsou distribuční sazby a tarify?

Distribuční sazba rozhoduje, zda a kolik hodin nízkého tarifu můžete využívat. Nízký tarif možná znáte pod lidovým pojmem „noční proud“. Ten nabízel levnější elektřinu v době, kdy ji nepotřebovaly průmyslové podniky. Dobrá zpráva je, že dnes je levný nízký tarif přístupný nejen v noci, ale i přes den. Vedle nízkého tarifu pak logicky existuje i ten vysoký, v němž se za odběr elektrické energie platí více.

Kombinování vysokého a nízkého tarifu pomáhá řídit spotřebu energie během dne a vyrovnávat výkyvy v síti. Různé ceny v tarifech totiž motivují domácnosti, aby určité spotřebiče používaly tehdy, kdy je to pro distribuci nejvýhodnější.

Podtrženo a sečteno, jednotarifní distribuční sazby obsahují jen vysoký tarif, zatímco dvoutarifní zahrnují vysoký i ten nízký.

Na nízký tarif nedosáhnou všichni

Každý by rád platil méně a pořídil si distribuční sazbu, která obsahuje i nízký tarif. Tak snadné to však není. Pro přidělení dvoutarifních sazeb musíte splnit určité náležitosti. Nejen mít požadované spotřebiče s odpovídajícím podílem na celkovém příkonu domácnosti, ale také technologii, která zajistí automatické přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem. Více než polovina odběratelů tak používá jednotarifní distribuční sazbu, protože nesplňuje podmínky pro tu dvoutarifní.

Označení sazeb může působit komplikovaně, ale ve skutečnosti to zase až tak složité není. Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší je číslo za písmenem „D“ v označení sazby, tím více hodin denně můžete čerpat cenově zvýhodněnou energii. Neplatí to ale stoprocentně. U podnikatelů je pak jediný rozdíl v tom, že názvy sazeb začínají písmenem “C”.

Na přehled sazeb, jejich kritérií a tarifů se můžete podívat v naší přehledné tabulce.

Jednotarifní distribuční sazby

Název sazbyKam je vhodnáCo musíte splňovatKdy můžete využívat nízký tarif
D01d
Nízká spotřeba
Chaty, garáže a domácnosti s nízkou spotřebou Využívat elektřinu běžným způsobemSazba má pouze vysoký tarif
D02d
Běžná spotřeba
Domácnosti s běžným využitím elektřinyVyužívat elektřinu běžným způsobemSazba má pouze vysoký tarif

Dvoutarifní distribuční sazby

Název sazbyKam je vhodnáCo musíte splňovatKdy můžete využívat nízký tarif
D25d
Ohřev bojlerem
Domácnosti, které elektřinou ohřívají voduProkázat ohřev vody bojlerem8 hodin denně
D26d
Akumulační topení
Domácnosti, které topí akumulačními spotřebičiProkázat vytápění akumulačním topením8 hodin denně
D27d
Nabíjení elektromobilu
Kamkoliv, kde se nabíjí elektromobilProkázat vlastnictví elektromobilu8 hodin denně
D35d
Kombinované vytápění
Domácnosti, které topí smíšenými spotřebičiSazba už se neposkytuje. Byla nahrazena sazbou D57d16 hodin denně
D45d
Elektrické topení
Domácnosti, které topí přímotopySazba už se neposkytuje. Byla nahrazena sazbou D57d20 hodin denně
D56d
Tepelné čerpadlo
Domácnosti, které používají tepelné čerpadloSazba už se neposkytuje. Byla nahrazena sazbou D57d22 hodin denně
D57d
Vytápění elektřinou
Domácnosti, které topí elektřinouProkázat vytápění elektřinou (tepelné čerpadlo, elektrokotel, přímotopy, podlahové vytápění)20 hodin denně
D61d
Víkendové využití
Chaty či jiné objekty, které využíváte hlavně o víkenduSazba nemá žádné podmínkyOd pátku 12:00 do neděle 22:00

Distribuční sazby pro většinu

Jednotarifní sazby má zhruba 65 %  domácností, kterým elektřina pohání běžný provoz (osvětlení a domácí spotřebiče). Zatímco D01d je nejvýhodnější pro jednotlivce a páry, tedy domácnosti s nižší spotřebou, sazbu D02d volí spíše rodiny, u kterých je spotřeba elektřiny vyšší. V rámci těchto sazeb se platí stále stejná cena elektřiny bez ohledu na denní dobu.

Nižší náklady na topení a ohřev

Pokud však používáte elektřinu na ohřev vody, vytápění přímotopy nebo tepelným čerpadlem, je třeba zbystřit. Velkou úsporu vám totiž mohou přinést dvoutarifní sazby D25d, D26d nebo D57d. Narazit můžete i na sazby  D35d. D45d a D56d, které se však sjednávaly pouze do 1. 4. 2017 a tehdy je nahradila zmíněná sazba D57d. V nízkém tarifu je odběr elektřiny zásadně levnější, a tak se využívá pro bojlery, akumulační nádrže a další formy topení.

Nízký tarif (dříve známý také jako „noční proud“) už určitě není pouze noční záležitostí. Časy se zvýhodněnou cenou elektřiny se objevují i během dne tak, aby stabilizovaly provoz soustavy. Přepínání mezi tarify, neboli hromadné dálkové ovládání (HDO), si každý distributor řídí podle sebe. Najděte si na naší mapě toho svého a ověřte si konkrétní časové rozložení přímo pro sebe na stránkách ČEZ, EG.D či PRE.

Zároveň si můžete přečíst, jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem, protože ačkoliv je to pro někoho totéž, jedná se o úplně odlišné subjekty.

Mapa distribučních území elektřiny

Chalupy: levně o víkendech, s příplatkem ve všední den

Samostatnou sazbu mají chataři a chalupáři. Vzhledem k tomu, že spotřebovávají elektřinu hlavně o víkendech, vychází pro ně nejlépe sazba D61d, která od pátku do neděle garantuje nízký tarif a tím nižší cenu elektřiny. Ale něco za něco, v běžných dnech si pak oproti průměru naopak připlatí. Proto dobře zvažte, jestli toto nastavení odpovídá vašemu životnímu stylu. V případě, že se na chalupu přesouváte na jaře a do města se vracíte s prvními mrazíky, nebude pro vás tato distribuční sazba výhodná.

Speciální sazba pro majitele elektromobilů

Pokud jste majitelem elektroauta, určitě chtějte distribuční sazbu, která zohledňuje dobíjení automobilu (D27d). Pro její přidělení budete muset prokázat, že elektroauto vlastníte nebo užíváte. Administrativní úsilí se vám však vrátí v podobě výhodné ceny.

Kdy uvažovat o změně distribuční sazby?

Představte si, že jste dokončili dům. Během stavby jste měli sjednanou distribuční sazbu D01d, která byla pro tento účel naprosto vyhovující. Nicméně po nastěhování využíváte dům naplno a topíte elektřinou. Překvapí vás pak velký nedoplatek, protože sazba D01d je nastavená na minimální spotřebu a cena za KWh je vysoká. Na místě je rozhodně změna na dvoutarifní distribuční sazbu.

Stejně tak by měl o změně sazby uvažovat ten, kdo na chatě ohřívá vodu bojlerem a má sazbu D25d. Pokud totiž bojler v nepřítomnosti vypíná, je většinou výhodnější sazba D02d.  Navíc, pokud chatu navštěvuje především o víkendech, vyplatí se mu sazba D61d, kdy nízký tarif trvá od pátku až do neděle.

Distribuční sazbu se vyplatí zkontrolovat u garáží, kůlen či zahrad, které mají svůj elektroměr. V souvislosti s předpokládanou nízkou spotřebou a výší jističe je zde většinou nejvýhodnější sazba D01d.

Typ sazby, kterou aktuálně používáte, najdete na smlouvě nebo pravidelném vyúčtování. Přechod mezi jednotarifními sazbami D01d a D02d je snadný a rychlý. Naproti tomu přesun do sazeb, které používají jak vysoký, tak nízký tarif, trvá přibližně měsíc a vyžaduje spolupráci s distributorem elektřiny. To za uspořené peníze ale rozhodně stojí. Navíc vám rádi pomůžeme, stačí se s námi spojit.

Chcete poradit s volbou distribuční sazby a tarifů? Zeptejte se Centropolu!

Sjednejte si cenu plynu pod stropem

Zařiďte si smlouvu na dobu neurčitou s cenami pod cenovým stropem a získejte 500 Kč do Datartu.