Začněte s námi šetřit
a plaťte za energie méně

Zjistili jsme, kudy vám doma utíkají až tisíce korun ročně. Postupně vám je pomůžeme pochytat a každý týden přidáme nové rady, jak snadno a rychle ušetřit.

Chci ušetřit

Nebo si zavolejme

Ušetřete až tisíce korun ročně

Vysoké účty za energie už to mají spočítané. S našimi tipy dostanete vyúčtování, i přes jejich rostoucí ceny energií, znovu pod kontrolu. Neustále počítáme a připravujeme nové rady, abyste byli vždy o krok napřed.

Můžete provést okamžitě

Vytápění
5 375 Kč ročně

Užijte si tropy raději u moře

Snižte teplotu na termostatu o 1,5 °C a ušetřete za rok až 4 290 Kč. A dovolená v teple je hned o kus blíž.

Nepsané pravidlo zní jasně, co stupeň dolů, to úspora 6 % nákladů na vytápění. Samozřejmě to neplatí vždy, ale u běžných teplot, které máme doma, to přibližně odpovídá. Je pak jen na vás, jestli budou tropy v obýváku, nebo raději dovolená na pláži.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj: 19-21 °C
Ložnice: 17-19 °C
Dětský pokoj: 19-21 °C
Koupelna: 20-22 °C
Kuchyně: 17-19 °C
Chodba a předsíň: 15-17 °C

V běžném domě o výměře 120 m², kde na vytápění spotřebují asi 14,4 MWh za rok, se jednoduchým otočením kolečka a snížením teploty o 1,5 stupně ušetří 4 290 korun ročně. Další peníze se pak dají ušetřit i tím, když během dovolených teplotu stáhnete všude na nějakých 15-16 stupňů.

Ohřev vody
4 920 Kč ročně

Účet, který zahřeje

Vhodné pro: D25d

Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 920 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte.

Horké chvilky od teď už jen ve vaně nebo ve sprše. Nemusíte si je totiž odpustit, abyste ušetřili. Běžte se klidně hned teď podívat, jestli vodu v bojleru zbytečně nepřehříváte. Úplně bohatě stačí na 50 stupňů.

Když pak běžná, čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 60, vyhazuje ročně 4 920 korun do větru. Vlastně do vody.

No a když pak obě děti opustí hnízdo a rodiče zůstanou s tím zbytečně obrovským bojlerem, určitě je k zamyšlení, jestli ho nevyměnit za menší 80litrový. Ten totiž ušetří klidně i 9 327 Kč za rok. A to ještě za předpokladu, že vodu nepřetápíte, jinak to v kombinaci s výměnou může být třeba i 14 250 korun.

Sušička
7 092 Kč ročně

Nezůstaňte na suchu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Sušička je skvělý vynález. Zvlášť pro majitele malých bytů a těch, co zapomínají vyprat prádlo včas. Taky je ale jedním z největších žroutů energie. Dá se vůbec s její velkou spotřebou elektřiny zatočit?

1. Jednou týdně sušte zadarmo
Průměrná menší domácnost zapíná sušičku 2–3× do týdne. To dělá přibližně 128 sušících cyklů ročně. Ale ruku na srdce, kolikrát je zapnutí sušičky opravdu nezbytně nutné? Když zrovna nespěcháte, můžete vždycky sáhnout po starém dobrém sušáku na prádlo. Vzduch vás nic nestojí a hned ušetříte nějakou korunu.

 

2. Už žádné béčko
Vaše stará sušička už by chtěla do křemíkového nebe, ale vy si pořád nejste jistí, jestli má smysl investovat do její úspornější a trošku dražší varianty? Tak se podívejme na jeden příklad ze života.

 

Máme 4člennou rodinu se dvěma školáky, která suší veškeré prádlo ve své staré odvětrávací sušičce 5× týdně. Když ji vymění za nový typ, ideálně kondenzační s tepelným čerpadlem, může snížit náklady na sušení prádla o 6 760 Kč za rok. Pokud se jí ještě navíc podaří 1/3 cyklů v sušičce vyměnit za sušák na balkoně nebo třeba v obýváku, vyšplhají se úspory až na 7 092 Kč ročně.

 

To už je slušná úspora. A při dnešních průměrných cenách sušiček se vám náklady na nové „áčko“ do dvou let vrátí.

 

3. Pěkně se o sušičku postarejte
Zanesený výparník a filtry dokážou spotřebu sušičky ještě zvýšit. Přibližně jednou do měsíce si proto najděte čas na jejich důkladné vyčištění.

Rychlovarná konvice
1 218 Kč ročně

Ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Taky se vám stává, že si v rychlovarné konvici často uvaříte celý litr vody, abyste si nakonec zalili jediný hrníček kávy nebo čaje? Kromě samotného plýtvání vodou navíc zvyšujete množství energie potřebné k ohřátí celého množství.

Tak na to myslete, až příště otočíte kohoutkem. Nebo si na pomoc rovnou vezměte váš hrníček a vodu z něj přelijte do konvice. Tímto drobným zvykem můžete ušetřit i 1 218 Kč ročně.

 

 

Sprchování
9 260 Kč ročně

Raději sprchu než horkou lázeň

Vhodné pro: D25d

Nikoho asi nepřekvapí, že sprchování je úspornější než koupání ve vaně. Ale pozor, nevyplatí se zpívat si pod tou sprchou příliš dlouho.

Koupání ve vaně je příjemné, uleví unavenému tělu, navodí příjemnou romantiku nebo poskytne chvilku klidu. Ale pokud chcete ušetřit za vodu a energie na její ohřátí, pak vám doporučujeme sprchu.

Při sprchování proteče sprchovací hlavicí 10 litrů vody za minutu a během pětiminutové sprchy, která by měla stačit každému, spotřebujete 50 litrů vody. Do vany si však pokaždé napustíte 100 a více litrů. Samozřejmě záleží na tom, jak velkou máte vanu a zda potřebujete mít kolena pod vodou.

Běžná čtyřčlenná rodina, ve které se pánové raději jen sprchují a dámy si rády dopřejí lázeň ve vaně, spotřebuje za rok cca 97 m3 vody a 5,4 MWh elektřiny na její ohřátí. Když vanu omezí a zároveň zkrátí své sprchování, může rodina ušetřit za vodu a energie klidně i 9 260 Kč.

Tip: Při sprchování se dá ušetřit za vodu díky úsporné sprchovací hlavici.

Trouba
997 Kč ročně

Ať vás trouba nevypeče

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Křupavé pečené kuře nebo tradiční mramorová bábovka udrží rodinu u jednoho stolu, ale co si budeme povídat, bez trouby to zkrátka nepůjde :).  Jak ale můžete takové dobroty upéct úsporněji?

klasické (obyčejné) elektrické troubě sálá teplo z topného tělesa pouze v její horní a dolní části.

Zato horkovzdušná trouba je vybavena větrákem, který rozproudí horký vzduch po celé troubě a díky tomu ušetří energii.

Při zapnutí funkce „horký vzduch“ se v troubě tvoří vyšší teplota. Pokud je v receptu doporučená teplota 180 °C pro klasické pečení, při použití horkého vzduchu bude stačit teplota o 10 °C nižší, tedy 170 °C.

My vám pro pečení doporučujeme jednoduchou změnu. Místo režimu ohřev shora a zdola, zapněte funkci horký vzduch a ročně ušetříte až 513 Kč. Pořídíte-li si novou úspornější troubu, může to být i 997 Kč.

Další tip: Pokaždé, když troubu otevřete, teplota uvnitř klesne o cca 10 °C. Pokud to tedy není nutné, třeba kvůli podlévání masa, omezte zbytečné otvírání a nakukujte pouze skrz prosklená dvířka.

Stojí trochu úsilí

Lednička a mrazák
5 420 Kč ročně

Chtějte extratřídu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Stará lednice je jedním z největších žroutů elektřiny. Vyměňte ji za energeticky úspornou a zeštíhlete účet o 5 420 Kč za rok. 
Oblíbený spotřebič, který poskytuje své služby 24 hodin 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože se prakticky nezastaví, je jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Správně nachlazený vydrží sloužit dlouho a svou spotřebu drží na uzdě. Pokud lednici necháte dlouho mimo Vaši pozornost, budou její nároky s rostoucím časem stále větší.

Nepodchlazujte – ideální teplotou v chladničce je 5-8 °C, každý další stupeň zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může být u novějších ledniček 570 Kč za rok. U těch starších pak klidně i 925 Kč ročně.

 

Netolerujte námrazu – 3-5 milimetrů námrazy v mrazničce zvyšuje spotřebu o 30 %. 1 centimetr potom vytvoří nárůst spotřeby o neuvěřitelných 75 %, což u starších lednic může dělat třeba i 3 000 Kč za rok!

Na věku záleží
Stará chladnička třídy E (dříve B) se s novým spotřebičem třídy A (dříve A+++) nemůže rovnat. Běžně velká lednice s objemem okolo 220 litrů vám i nepodchlazená může na spotřebě „prožrat“ 5 420 Kč ročně navíc.

Na spotřebu chladničky má nakonec vliv i řada dalších aspektů. Jak často ledničku otevíráte? Nesvítí na ní sluníčko? Má kolem sebe dost prostoru pro odvětrávání?

 

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

LED žárovky
2 718 Kč ročně

Budiž LED světlo!

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Vyměňte obyčejné žárovky za úsporné LED a ušetřete za rok klidně i 2 718 Kč. Investice do nových žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

Bez světla se jen tak někdo neobejde, to je více než jasné. Ale jak se vyhnout temným chvilkám při kontrole vyúčtování? Představte si, že jedna LED žárovka při průměru 3 hodiny svícení za den ušetří oproti té klasické stowattové přibližně 906 korun za rok. Zkuste si schválně projít svůj byt nebo dům. Kolik jich máte na výměnu?

Samozřejmě že ne všechny žárovky svítí 3 hodiny denně a ne všechny mají příkon 100W, ale i tak můžete v běžném bytě 3+1 výměnou 8 žárovek ušetřit v klidu 2 718 Kč za rok. V domě, kde by mohlo být starých žárovek 13, je pak roční úspora skoro 5 032 korun.

Zároveň také nemusíte co půlrok lézt na stůl, židli nebo štafle, abyste měnili věčně praskající staré žárovky. Životnost LED žárovek je totiž 10 let, což je přibližně desetkrát více než u těch klasických.

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

 

Distribuční sazba
940 Kč ročně

Formalita, která dokáže divy

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Ověřte si, jestli máte správně nastavenou distribuční sazbu a velikost jističe. Vaše peněženka totiž může za rok zbohatnout o 940 Kč, ale také mnohem víc.

Problematika distribučních sazeb a jističů se může zdát na první pohled složitá, ale určitě to není žádná astrofyzika. Je ovšem potřeba se v tom trochu zorientovat a požadovat to, na co máte nárok a co je pro vás nejvýhodnější. Příkladů může být hned několik.

 

Když například vlastníte nemovitost, kterou příliš nevyužíváte a je tam nízká spotřeba (např. 0,12 MWh za rok), určitě je zbytečné mít sazbu D02d. Jednoduchou formální změnou na D01d, která má sice dražší cenu za odebranou elektřinu, ale levnější poplatky za distribuci, můžete ročně ušetřit 940 korun.

Stejně tak na chalupě, kterou navštěvuje převážně o víkendech a na které je bojler, je škoda mít sazbu D25d pro bojlery, když můžete mít D61d pro víkendové využití. Tam totiž běží nízký tarif od pátku do neděle a ne jen 8 hodin denně. Díky tomu vám pak při roční spotřebě 2 MWh spadne do kapsy 2 650 korun.

Jednoduše můžete i zapomenout změnit sazbu po dostavbě domu či rekonstrukci bytu, zdědit ji po předchozím nájemníkovi nebo ji prostě neověříte po stěhování. Velice podobně je to pak s jističem. A od toho jsme tady my, abychom se na to s vámi podívali. Můžou to být totiž skutečně zajímavé částky.

Stand-by režim
1 920 Kč ročně

Spotřebiče nikdy nespí

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

I v úsporném nebo naoko vypnutém režimu dokážou spotřebiče a elektronika odebírat energii. Proto dřív než vás vypne z vysokého účtu za elektřinu, pořiďte si raději zásuvku s vypínačem a šetřete jediným stisknutím tlačítka.

1. Vždy připraven…odebírat energii

Za opravdové vypnutí každého jednoho spotřebiče a elektroniky ušetříte ročně „jen“ pár drobných. Když ale výdaje sečtete, za rok vám v rodinném rozpočtu běžné 2členné domácnosti najednou přibude i 1 920 Kč. Ve větších domácnostech bude číslo ještě vyšší.

Např. roční náklady v malé domácnosti jsou:

 

Spotřebič                                                          Spotřeba (kWh/rok)     Cena (Kč/rok)

LED TV                                                                                     18                                   104

Rádio                                                                                         3                                      18

Set top box nebo satelit                                            120                                    711

PC sestava                                                                            18                                   106

Modem                                                                                                   150                                  889

Notebook                                                                                                15                                     90

Celkem                                                                                                   324                                  1919

2. Pořiďte si zásuvku s vypínačem

Tam, kde současně používáte více elektroniky, je nejlepší volbou obyčejná zásuvka s vypínačem. Jediným stiskem tlačítka totiž zvládnete ušetřit třeba i několik stovek ročně.  A náklady? Necelých 100 Kč.

3. Pozor na starší a málo využívané kusy

Podívejte se na zoubek elektronice a spotřebičům, které s vámi sdílí domácnost už několik let. Taková hifi věž byla kdysi určitě terno, dnes nám ale většinou slouží už jen na ukazování času a zbytečně prodražuje vyúčtování. Podobně když máte doma tiskárnu, kterou nevyužíváte denně, není nutné, aby byla neustále v pohotovostním režimu.

4. Vypněte i na dovolené

Všichni to ví, ale málokdo to opravdu dělá. Když jedete na delší dobu pryč, vypojte spotřebiče a elektroniku ze zásuvky. Kromě úspory energie snížíte i riziko požáru v případě úderu blesku nebo výkyvu napětí v síti. Proto před odjezdem vše zkontrolujte a nejlépe vypněte jističe pro světelný a zásuvkový okruh.

 

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

 

O něco náročnější změny

Fotovoltaické panely
Počítáme úsporu

Chytejte energii slunce do sítě

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Střecha je samozřejmě důležitá primárně k tomu, aby na vás nepršelo, ale proč tu velkou plochu nevyužít ještě jinak? 

Brzy vám ukážeme, že radost ze sluníčka může být ještě mnohem větší a také výnosnější. Slunečnice by mohly vyprávět.

Už teď si ale můžete nechat připravit kalkulaci a zpracovat celý projekt od našeho partnera Viapower. A to včetně slevy, kterou jsme pro vás domluvili!

Myčka nádobí
Počítáme úsporu

V myčce snadněji a levněji

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Čas, práci, zdraví, vodu, elektřinu a tedy i peníze. To všechno šetří myčka. Ještě se vám chce mýt nádobí v ruce? Pokud máte myčku kam dát, neváhejte ani chvilku.

Dejte nám prosím ještě chvilku a všechno vám to brzy spočítáme, abychom měli čisté ruce.

newsletter

Nechte si posílat užitečné informace na mail 

Jakmile se objeví jakékoliv nové užitečné informace ohledně úsporných opatření, rádi vám je pošleme rovnou do vaší e-mailové schránky, abyste mohli šetřit ještě efektivněji. Stačí nám napsat e-mailovou adresu.

Odesláním emailu berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Získejte 10% slevu do DATARTu

Některá úsporná opatření vyžadují počáteční investici. Aby nebyla tak vysoká a vrátila se vám ještě rychleji, domluvili jsme vám 10% slevu v Datartu. Vyměňte například svou starou pračku nebo sušičku a snižte spotřebu i náklady. 

Sleva se vztahuje na následující produkty: 

  • Pračky a sušičky
  • LED žárovky
  • Termostaty
  • Baterie
  • Powerbanky

Akce trvá od 1. 6. do 31. 8. 2022.

Další informace najdete zde.

Chci slevu
Kód pro uplatnění slevy:

Zadejte svůj email, na který vám bude odeslán kód

Spolehněte se na stabilního dodavatele

Našim zákazníkům pomáháme za energie šetřit už 20 let a i v současné situaci se na nás můžou spolehnout. Rádi pomůžeme i vám a pokud chcete také dostávat v každém vyúčtování tip na úsporu, můžete k nám snadno přejít online.

Co stojí za rekordními cenami energií?

Rostoucí ceny energií jsou v posledních měsících velkým tématem. Evropskou snahu urychlit snižování emisí CO2 do ovzduší vystřídalo narušení rovnováhy v Evropě, které vyvrcholilo válečným konfliktem na Ukrajině. EU si tak rychle uvědomila dopad závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska. To spustilo řetězec událostí, které teď dopadají na koncové uživatele. Co se tedy za poslední rok stalo?

Vývoj velkoobchodních cen na burze 2021 – 2023

Covid ničí světovou ekonomiku

Země vyhlašují lockdowny a v EU se aktivně vyjednává o zvýšení cílů pro snížení emisí CO2.

Leden 2021

Schválení nových cílů pro snížení emisí

Evropská unie schvaluje navýšení cílů a snížení emisí na 55 % do roku 2030.

Duben 2021

Pandemie Covid-19

Už v roce 2020 elektřina vystoupala z 20 Eur za MWh na 50 Eur za MWh.

Únor 2020

Elektřina je nejdražší v historii

I kvůli spekulantům s emisními povolenkami se elektřina dostala na cenu, kde ještě nikdy nebyla.

Srpen 2021

Nestabilní dodavatelé končí

Po celé Evropě končí dodavatelé, kteří neměli nakoupeno. V Česku se to týkalo více než milionu zákazníků.

Říjen 2021

Krátkodobé uklidnění

Rusko slibuje, že dodá potřebné dodávky plynu do Evropy a tím uklidňuje trh i ceny energií.

Říjen 2021

Další raketový nárůst cen

Rusko nedostálo svým slibům a navíc dramaticky zvyšuje nátlak na Ukrajinu. Ceny energií letí raketově vzhůru.

Prosinec 2021

Uklidnění situace

Garance podpory pro koncové zákazníky a zdánlivé uklidnění mezi Ruskem a Ukrajinou zajistí pokles cen.

Leden 2022

Rusko napadlo Ukrajinu

Bezprecedentní napadení Ukrajiny Ruskem způsobilo velkou nejistotu ohledně dodávek a opětovný růst ceny.

Únor 2022

Covid ničí světovou ekonomiku

Země vyhlašují lockdowny a v EU se aktivně vyjednává o zvýšení cílů pro snížení emisí CO2.

Leden 2021

Schválení nových cílů pro snížení emisí

Evropská unie schvaluje navýšení cílů a snížení emisí na 55 % do roku 2030.

Duben 2021

Plyn je nejdražší v historii

Kvůli spekulacím ohledně malých zásob se plyn dostal na cenu, kde ještě nikdy nebyl.

Srpen 2021

Nestabilní dodavatelé končí

Kvůli spekulacím ohledně malých zásob se plyn dostal na cenu, kde ještě nikdy nebyl.

Říjen 2021

Krátkodobé uklidnění

Rusko slibuje, že dodá potřebné dodávky plynu do Evropy a tím uklidňuje trh i ceny energií.

Listopad 2021

Další raketový nárůst cen

Rusko nedostálo svým slibům a navíc dramaticky zvyšuje nátlak na Ukrajinu. Ceny energií letí raketově vzhůru.

Prosinec 2021

Uklidnění situace

Garance podpory pro koncové zákazníky a uklidnění mezi Ruskem a Ukrajinou zajistí pokles cen.

Leden 2022

Rusko napadlo Ukrajinu

Bezprecedentní napadení Ukrajiny Ruskem způsobilo velkou nejistotu ohledně dodávek a opětovný růst ceny.

Únor 2022

Úsporný tarif sníží náklady na energie 

Prezident ČR podepsal novelu energetického zákona, jejíž součástí je i Úsporný tarif.
Co o něm už víme?

  • týká se všech domácností
  • aktivuje se automaticky, nemusíte o něj žádat
  • startuje 1. října 2022

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

Naši specialisti vám rádi pomohou, ať už potřebujte řešit úspory či změnu dodavatele.
Nebo si smlouvu sjednejte rovnou online.