Vyhledat na webu
Zavřít

Snižování spotřeby je stále to nejúčinnější řešení

Ceny energií jsou sice níž, ale ještě se nedostaly na úroveň před koncem roku 2021. Stále je tedy potřeba využívat i všechny možnosti, které vám pomůžou snížit výdaje. Ať už je to pomoc od státu nebo užitečné rady a informace, jak efektivně šetřit.

Našim zákazníkům pomáháme šetřit

Záleží nám na tom, abyste za energie platili méně. Připomínáme další výhody, které jsme pro Vás připravili. Jako například slevy při nákupu zboží nebo služeb u našich partnerů. Kdo by nechtěl výhodněji pořídit úsporné spotřebiče, elektroniku nebo poradit s vytápěním domácnosti.

Trh s energiemi je vzhůru nohama

Kolotoč cen energií se roztočil na jaře roku 2021, kvůli stoupající ceně emisních povolenek. Během podzimu cena obou komodit vzrostla až o 300 % a někteří dodavatelé začali kolabovat.

Konflikt na Ukrajině i nervozita na trhu to jsou hlavní důvody, proč loni cena elektřiny i plynu vystřelila tak vysoko. Elektřina dokonce atakovala hranici 800 eur za MWh. Vláda proto schválila zastropování cen.

CZ elektřina 2024

Cal-24

Cena 126.39 EUR/MWh

5.14%

Plyn 2024

Cal 24

Cena 43.07 EUR/MWh

0.1%

Co dělat, aby náklady za energie zatížily váš rozpočet co nejméně?

money

Zkuste snížit svou spotřebu

Díky úsporných opatření můžete snížit svou spotřebu energií a ušetřit náklady za provoz domácnosti. Rozhodnutí, zda se vám konkrétní opatření vyplatí, je jen na vás. Mrkněte na naše užitečné rady a spočítejte si případnou úsporu přímo pro sebe.

ZJISTIT VÍCE
money

Čerpejte podporu od státu

V případě příliš vysokých nákladů za energie je k dispozici státní podpora ve formě Příspěvku na bydlení. O tuto formu podpory si však musíte zažádat na úřadě práce. Jaký formulář použít a kolik vám tato pomoc přinese? Všechno jsme pro vás sepsali.

ZJISTIT VÍCE
money

Zkontrolujte si nastavení záloh

Správný dodavatel zkontroluje vaše zálohy sám od sebe. Pokud si jejich výší nejste jistí, nebojte se svého dodavatele zeptat. Dobře nastavené měsíční zálohy jsou jedním z opatření proti nepříjemnému překvapení ve vyúčtování. 

money

Převeďte si energie a získejte bonus

Svým zákazníkům pomáháme šetřit všemi možnými způsoby. Přejděte k nám a získejte unikátní slevu na výrobky Samsung, komponenty chytré domácnosti, pořízení fotovoltaiky či tepelného čerpadla.

PŘEJÍT ONLINE

Co vás ještě zajímá?

Projděte si nejčastější dotazy našich zákazníků.

 • Co mám dělat, když nemohu hradit tak vysoké náklady?

  V takovém případě vám může pomoci stát, který připravil několik forem podpory pro domácnosti, které můžou mít potíže s placením vyšších nákladů za energie.  Jednou z možností je i příspěvek na bydlení. Další možnosti najdete v našem přehledu.

   

 • Jak získám potvrzení o uhrazených nákladech za energie?

  Potvrzení o uhrazených nákladech na bydlení, jejichž součástí jsou energie, vám na požádání vystaví váš dodavatel energií. Pokud jste zákazník Centropolu,  kontaktujte naši zákaznickou linku 478 575 555.

 • Jak zjistím, kdy mám vysoký a kdy nízký tarif?

  Konkrétní časy spínání HDO (Hromadné dálkové ovládání) se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

  Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny.

   

 • Na jakou distribuční sazbu mám nárok?

  Vždy záleží na tom, jaké spotřebiče doma používáte, zda elektřinou jen svítíte a vaříte, ohříváte vodu nebo topíte. Další informace o distribučních sazbách najdete zde.

 • Co říká energetický štítek na spotřebičích?

  Energetický štítek stručně, jasně a přehledně charakterizuje spotřebič z hlediska jeho energetické náročnosti. Značení složené z řady písmen, symbolů a piktogramů je mezinárodně srozumitelné a umožňuje spotřebitelům jednotlivé produkty snadno vzájemně porovnávat, aby si mohli vybrat a koupit ten nejúspornější. Energetické štítky se používají více než čtvrt století a původně zavedené kategorie přestaly postupně vyhovovat moderním výrobkům. K písmenům proto začala přibývat znaménka +, někdy i procenta a celý systém byl příliš komplikovaný. Navíc prakticky všechny produkty na trhu spadaly do třídy A s různým počtem znamének + a ostatní kategorie zůstávaly prázdné. Více informací zde

Kolik ušetříte zastropováním cen právě vy?

Spočítejte si, jaké by byly vaše náklady na energie bez zastropování a porovnejte si kolik ušetříte.

Uvedené částky počítají se zastropováním celé spotřeby v roce 2023 a zahrnují distribuci i DPH.

Chci to spočítat

Snižujeme ceny
energií, kdykoli to jde

Sjednejte si online smlouvu pro nové odběrné místo a získejte energie s výhodnou cenou i optimální dobou fixace