Když ceny rostou,
je důležité mít se
o koho opřít

Snažíme se, aby v energetické krizi nikdo nezůstal sám. Proto jsme pro vás připravili užitečné rady a informace, které vám pomohou lépe zvládat nárůst cen energií.

energy

Trh s energiemi je vzhůru nohama   

Kolotoč cen energií se roztočil na jaře roku 2021, kvůli stoupající ceně emisních povolenek. Během podzimu cena obou komodit vzrostla až o 300 % a někteří dodavatelé začali kolabovat.

Konflikt na Ukrajině i nervozita na trhu to jsou hlavní důvody, proč letos cena elektřiny i plynu vystřelila tak vysoko. Elektřina dokonce atakovala hranici 800 eur za MWh. Vláda proto schválila zastropování cen.

CZ elektřina 2023

Cal-23

Cena 371.97 EUR/MWh

2.27%

Plyn 2023

Cal 23

Cena 139.59 EUR/MWh

2.49%

Co dělat dál?

Doba je složitá, ale panika určitě není na místě.
Co můžete vy konkrétně udělat, aby rostoucí ceny energií zatížily váš rozpočet co nejméně?

money

Zkuste snížit svou spotřebu

Připravili jsme pro vás několik úsporných opatření, díky kterým můžete snížit svou spotřebu energií. Rozhodnutí, zda se vám konkrétní opatření vyplatí, je jen na vás. Mrkněte na naše užitečné rady a spočítejte si případnou úsporu přímo pro sebe.

ZJISTIT VÍCE
money

Čerpejte podporu od státu

Dvě hlavní formy pomoci jsou Úsporný tarif a Příspěvek na bydlení. Tu první dostanete automaticky a nemusíte dělat vůbec nic. O tu druhou formu podpory si naopak musíte zažádat. Jaký formulář použít a kolik vám která pomoc přinese? Všechno jsme pro vás sepsali.

ZJISTIT VÍCE
money

Zkontrolujte si nastavení záloh

Správný dodavatel zkontroluje vaše zálohy sám od sebe. Pokud si tím nejste jistí, nebojte se svého dodavatele zeptat. Dobře nastavené měsíční zálohy jsou jedním z opatření proti nepříjemnému překvapení ve vyúčtování. 

money

Přejděte na zastropovanou cenu

Od 1. 1. 2023 přecházejí na zastropovanou cenu všichni automaticky, ale co kdybyste ji mohli mít ještě letos? V určitých případech se to stihnout dá, byť jen na pár dní nebo týdnů, úspora i tak může být výrazná. Kde můžete přejít na zastropovanou cenu snadno online?

TŘEBA U NÁS

Ušetřete až tisíce korun ročně

Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete. Ale není potřeba chodit po tmě a sprchovat se jednou týdně.

Můžete provést okamžitě

Vytápění
5 375 Kč ročně

Užijte si tropy raději u moře

Snižte teplotu na termostatu o 1,5 °C a ušetřete za rok až 5 375 Kč. A dovolená v teple je hned o kus blíž.

Nepsané pravidlo zní jasně, co stupeň dolů, to úspora 6 % nákladů na vytápění. Samozřejmě to neplatí vždy, ale u běžných teplot, které máme doma, to přibližně odpovídá. Je pak jen na vás, jestli budou tropy v obýváku, nebo raději dovolená na pláži.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj: 19-21 °C
Ložnice: 17-19 °C
Dětský pokoj: 19-21 °C
Koupelna: 20-22 °C
Kuchyně: 17-19 °C
Chodba a předsíň: 15-17 °C

V běžném domě o výměře 130 m², kde na vytápění spotřebují asi 18,2 MWh plynu za rok, se jednoduchým otočením kolečka a snížením teploty o 1,5 stupně ušetří 5 375 korun ročně. Další peníze se pak dají ušetřit i tím, když během dovolených teplotu stáhnete všude na nějakých 15-16 stupňů.

Ohřev vody
4 530 Kč ročně

Účet, který zahřeje

Vhodné pro: D25d

Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 530 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte.

Horké chvilky od teď už jen ve vaně nebo ve sprše. Nemusíte si je totiž odpustit, abyste ušetřili. Běžte se klidně hned teď podívat, jestli vodu v bojleru zbytečně nepřehříváte. Úplně bohatě stačí na 55 stupňů.

Když pak běžná, čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 65, vyhazuje ročně 4 530 korun do větru. Vlastně do vody.

No a když pak obě děti opustí hnízdo a rodiče zůstanou s tím zbytečně obrovským bojlerem, určitě je k zamyšlení, jestli ho nevyměnit za menší 80litrový. Ten totiž ušetří klidně i 8 590 Kč za rok. A to ještě za předpokladu, že vodu nepřetápíte, jinak to v kombinaci s výměnou může být třeba i 13 120 korun.

Sušička
6 635 Kč ročně

Nezůstaňte na suchu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Sušička je skvělý vynález. Zvlášť pro majitele malých bytů a těch, co zapomínají vyprat prádlo včas. Taky je ale jedním z největších žroutů energie. Dá se vůbec s její velkou spotřebou elektřiny zatočit?

1. Jednou týdně sušte zadarmo
Průměrná menší domácnost zapíná sušičku 2–3× do týdne. To dělá přibližně 128 sušících cyklů ročně. Ale ruku na srdce, kolikrát je zapnutí sušičky opravdu nezbytně nutné? Když zrovna nespěcháte, můžete vždycky sáhnout po starém dobrém sušáku na prádlo. Vzduch vás nic nestojí a hned ušetříte nějakou korunu.

 

2. Už žádné béčko
Vaše stará sušička už by chtěla do křemíkového nebe, ale vy si pořád nejste jistí, jestli má smysl investovat do její úspornější a trošku dražší varianty? Tak se podívejme na jeden příklad ze života.

 

Máme 4člennou rodinu se dvěma školáky, která suší veškeré prádlo ve své staré odvětrávací sušičce 5× týdně. Když ji vymění za nový typ, ideálně kondenzační s tepelným čerpadlem, může snížit náklady na sušení prádla o 6 325 Kč za rok. Pokud se jí ještě navíc podaří 1/3 cyklů v sušičce vyměnit za sušák na balkoně nebo třeba v obýváku, vyšplhají se úspory až na 6 635 Kč ročně.

 

To už je slušná úspora. A při dnešních průměrných cenách sušiček se vám náklady na nové „áčko“ do dvou let vrátí.

 

3. Pěkně se o sušičku postarejte
Zanesený výparník a filtry dokážou spotřebu sušičky ještě zvýšit. Přibližně jednou do měsíce si proto najděte čas na jejich důkladné vyčištění.

Rychlovarná konvice
1 140 Kč ročně

Ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Taky se vám stává, že si v rychlovarné konvici často uvaříte celý litr vody, abyste si nakonec zalili jediný hrníček kávy nebo čaje? Kromě samotného plýtvání vodou navíc zvyšujete množství energie potřebné k ohřátí celého množství.

Tak na to myslete, až příště otočíte kohoutkem. Nebo si na pomoc rovnou vezměte váš hrníček a vodu z něj přelijte do konvice. Tímto drobným zvykem můžete ušetřit i 1 140Kč ročně.

 

 

Sprchování
8 620 Kč ročně

Raději sprchu než horkou lázeň

Vhodné pro: D25d

Nikoho asi nepřekvapí, že sprchování je úspornější než koupání ve vaně. Ale pozor, nevyplatí se zpívat si pod tou sprchou příliš dlouho.

Koupání ve vaně je příjemné, uleví unavenému tělu, navodí příjemnou romantiku nebo poskytne chvilku klidu. Ale pokud chcete ušetřit za vodu a energie na její ohřátí, pak vám doporučujeme sprchu.

Při sprchování proteče sprchovací hlavicí 10 litrů vody za minutu a během pětiminutové sprchy, která by měla stačit každému, spotřebujete 50 litrů vody. Do vany si však pokaždé napustíte 100 a více litrů. Samozřejmě záleží na tom, jak velkou máte vanu a zda potřebujete mít kolena pod vodou.

Běžná čtyřčlenná rodina, ve které se pánové raději jen sprchují a dámy si rády dopřejí lázeň ve vaně, spotřebuje za rok cca 97 m3 vody a 5,4 MWh elektřiny na její ohřátí. Když vanu omezí a zároveň zkrátí své sprchování, může rodina ušetřit za vodu a energie klidně i 8 620 Kč.

Tip: Při sprchování se dá ušetřit za vodu díky úsporné sprchovací hlavici.

Trouba
1 480 Kč ročně

Ať vás trouba nevypeče

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Křupavé pečené kuře nebo tradiční mramorová bábovka udrží rodinu u jednoho stolu, ale co si budeme povídat, bez trouby to zkrátka nepůjde :).  Jak ale můžete takové dobroty upéct úsporněji?

klasické (obyčejné) elektrické troubě sálá teplo z topného tělesa pouze v její horní a dolní části.

Zato horkovzdušná trouba je vybavena větrákem, který rozproudí horký vzduch po celé troubě a díky tomu ušetří energii.

Při zapnutí funkce „horký vzduch“ se v troubě tvoří vyšší teplota. Pokud je v receptu doporučená teplota 180 °C pro klasické pečení, při použití horkého vzduchu bude stačit teplota o 10 °C nižší, tedy 170 °C.

My vám pro pečení doporučujeme jednoduchou změnu. Místo režimu ohřev shora a zdola, zapněte funkci horký vzduch a ročně ušetříte až 1 262 Kč. Pořídíte-li si novou úspornější troubu, může to být i 1 482 Kč.

Další tip: Pokaždé, když troubu otevřete, teplota uvnitř klesne o cca 10 °C. Pokud to tedy není nutné, třeba kvůli podlévání masa, omezte zbytečné otvírání a nakukujte pouze skrz prosklená dvířka.

Stojí trochu úsilí

Lednička a mrazák
5 075 Kč ročně

Chtějte extratřídu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Stará lednice je jedním z největších žroutů elektřiny. Vyměňte ji za energeticky úspornou a zeštíhlete účet o 5 075 Kč za rok. 
Oblíbený spotřebič, který poskytuje své služby 24 hodin 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože se prakticky nezastaví, je jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Správně nachlazený vydrží sloužit dlouho a svou spotřebu drží na uzdě. Pokud lednici necháte dlouho mimo Vaši pozornost, budou její nároky s rostoucím časem stále větší.

Nepodchlazujte – ideální teplotou v chladničce je 5-8 °C, každý další stupeň zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může být u novějších ledniček 533 Kč za rok. U těch starších pak klidně i 865 Kč ročně.

 

Netolerujte námrazu – 3-5 milimetrů námrazy v mrazničce zvyšuje spotřebu o 30 %. 1 centimetr potom vytvoří nárůst spotřeby o neuvěřitelných 75 %, což u starších lednic může dělat třeba i 3 000 Kč za rok!

 

Na věku záleží – Stará chladnička třídy E (dříve B) se s novým spotřebičem třídy A (dříve A+++) nemůže rovnat. Běžně velká lednice s objemem okolo 220 litrů vám i nepodchlazená může na spotřebě „prožrat“ 5 075 Kč ročně navíc.

 

Na spotřebu chladničky má nakonec vliv i řada dalších aspektů. Jak často ledničku otevíráte? Nesvítí na ní sluníčko? Má kolem sebe dost prostoru pro odvětrávání?

 

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

LED žárovky
2 540 Kč ročně

Budiž LED světlo!

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Vyměňte obyčejné žárovky za úsporné LED a ušetřete za rok klidně i 2 540 Kč. Investice do nových žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

Bez světla se jen tak někdo neobejde, to je více než jasné. Ale jak se vyhnout temným chvilkám při kontrole vyúčtování? Představte si, že jedna LED žárovka při průměru 3 hodiny svícení za den ušetří oproti té klasické stowattové přibližně 847 korun za rok. Zkuste si schválně projít svůj byt nebo dům. Kolik jich máte na výměnu?

Samozřejmě že ne všechny žárovky svítí 3 hodiny denně a ne všechny mají příkon 100W, ale i tak můžete v běžném bytě 3+1 výměnou 8 žárovek ušetřit v klidu 2 540 Kč za rok. V domě, kde by mohlo být starých žárovek 13, je pak roční úspora skoro 4 641 korun.

Zároveň také nemusíte co půlrok lézt na stůl, židli nebo štafle, abyste měnili věčně praskající staré žárovky. Životnost LED žárovek je totiž 10 let, což je přibližně desetkrát více než u těch klasických.

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

 

Distribuční sazba
940 Kč ročně

Formalita, která dokáže divy

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Ověřte si, jestli máte správně nastavenou distribuční sazbu a velikost jističe. Vaše peněženka totiž může za rok zbohatnout o 940 Kč, ale také mnohem víc.

Problematika distribučních sazeb a jističů se může zdát na první pohled složitá, ale určitě to není žádná astrofyzika. Je ovšem potřeba se v tom trochu zorientovat a požadovat to, na co máte nárok a co je pro vás nejvýhodnější. Příkladů může být hned několik.

Když například vlastníte nemovitost, kterou příliš nevyužíváte a je tam nízká spotřeba (např. 0,12 MWh za rok), určitě je zbytečné mít sazbu D02d. Jednoduchou formální změnou na D01d, která má sice dražší cenu za odebranou elektřinu, ale levnější poplatky za distribuci, můžete ročně ušetřit 940 korun.

Stejně tak na chalupě, kterou navštěvuje převážně o víkendech a na které je bojler, je škoda mít sazbu D25d pro bojlery, když můžete mít D61d pro víkendové využití. Tam totiž běží nízký tarif od pátku do neděle a ne jen 8 hodin denně. Díky tomu vám pak při roční spotřebě 2 MWh spadne do kapsy 2 650 korun.

Jednoduše můžete i zapomenout změnit sazbu po dostavbě domu či rekonstrukci bytu, zdědit ji po předchozím nájemníkovi nebo ji prostě neověříte po stěhování. Velice podobně je to pak s jističem. A od toho jsme tady my, abychom se na to s vámi podívali. Můžou to být totiž skutečně zajímavé částky.

Stand-by režim
1 790 Kč ročně

Spotřebiče nikdy nespí

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

I v úsporném nebo naoko vypnutém režimu dokážou spotřebiče a elektronika odebírat energii. Proto dřív než vás vypne z vysokého účtu za elektřinu, pořiďte si raději zásuvku s vypínačem a šetřete jediným stisknutím tlačítka.

1. Vždy připraven…odebírat energii

Za opravdové vypnutí každého jednoho spotřebiče a elektroniky ušetříte ročně „jen“ pár drobných. Když ale výdaje sečtete, za rok vám v rodinném rozpočtu běžné 2členné domácnosti najednou přibude i 1 790 Kč. Ve větších domácnostech bude číslo ještě vyšší.

Např. roční náklady v malé domácnosti jsou:

Spotřebič                                                          Spotřeba (kWh/rok)     Cena (Kč/rok)

LED TV                                                                                     18                                   104

Rádio                                                                                         3                                      18

Set top box nebo satelit                                            120                                    711

PC sestava                                                                            18                                   106

Modem                                                                                                   150                                  889

Notebook                                                                                                15                                     90

Celkem                                                                                                   324                                  1919

2. Pořiďte si zásuvku s vypínačem

Tam, kde současně používáte více elektroniky, je nejlepší volbou obyčejná zásuvka s vypínačem. Jediným stiskem tlačítka totiž zvládnete ušetřit třeba i několik stovek ročně.  A náklady? Necelých 100 Kč.

3. Pozor na starší a málo využívané kusy

Podívejte se na zoubek elektronice a spotřebičům, které s vámi sdílí domácnost už několik let. Taková hifi věž byla kdysi určitě terno, dnes nám ale většinou slouží už jen na ukazování času a zbytečně prodražuje vyúčtování. Podobně když máte doma tiskárnu, kterou nevyužíváte denně, není nutné, aby byla neustále v pohotovostním režimu.

4. Vypněte i na dovolené

Všichni to ví, ale málokdo to opravdu dělá. Když jedete na delší dobu pryč, vypojte spotřebiče a elektroniku ze zásuvky. Kromě úspory energie snížíte i riziko požáru v případě úderu blesku nebo výkyvu napětí v síti. Proto před odjezdem vše zkontrolujte a nejlépe vypněte jističe pro světelný a zásuvkový okruh.

 

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

 

termostatická hlavice
Termostatické hlavice
8 730 ročně

Nastavte si teplotu pro každou místnost zvlášť

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Termostatické hlavice a jejich správné nastavení může ušetřit klidně i 8 730 Kč za rok, pokud topíte plynem, a 4 210 Kč, když topíte elektřinou.

Chytrá termostatická hlavice reguluje teplotu na každém topném tělese neboli radiátoru zvlášť. Namontuje se místo klasických uzávěrů přímo na radiátor a každá se nastaví na požadovanou teplotu v místnosti. Termostatická hlavice dokáže například vyhodnotit, zda se nad radiátorem otevřelo okno a v tu chvíli vypne přívod tepla do radiátoru, abyste netopili „pánubohu do oken“. 

Tuto vlastnost mají většinou už všechny hlavice dostupné na trhu. Samozřejmě s postupem digitalizace mají dražší modely hlavic mnohem více funkcí. Aktuální nabídka je skutečně široká, můžete koupit termostaty, které mají nastavený konkrétní počet programů, jiné se dají programovat a ty nejchytřejší se můžete ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. 

Než si termostatické hlavice pořídíte, poraďte se s odborníkem. Pro většinu topných systémů je tato úprava ideální, ale na některé starší typy topení nemusí hlavice pasovat. To však lze zajistit drobnou topenářskou úpravou. 

Doporučené teploty v místnostech:  

 • Obývací pokoj: 19-21 °C
 • Ložnice: 17-19 °C
 • Dětský pokoj: 19-21 °C
 • Koupelna: 20-22 °C
 • Kuchyně: 17-19 °C
 • Chodba a předsíň: 15-17 °C

O něco náročnější změny

Fotovoltaické panely
Počítáme úsporu

Chytejte energii slunce do sítě

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Střecha je samozřejmě důležitá primárně k tomu, aby na vás nepršelo, ale proč tu velkou plochu nevyužít ještě jinak? 

Brzy vám ukážeme, že radost ze sluníčka může být ještě mnohem větší a také výnosnější. Slunečnice by mohly vyprávět.

Už teď si ale můžete nechat připravit kalkulaci a zpracovat celý projekt od našeho partnera Viapower. A to včetně slevy, kterou jsme pro vás domluvili!

Myčka nádobí
Počítáme úsporu

V myčce snadněji a levněji

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Čas, práci, zdraví, vodu, elektřinu a tedy i peníze. To všechno šetří myčka. Ještě se vám chce mýt nádobí v ruce? Pokud máte myčku kam dát, neváhejte ani chvilku.

Dejte nám prosím ještě chvilku a všechno vám to brzy spočítáme, abychom měli čisté ruce.

Co vás ještě zajímá?

Projděte si nejčastější dotazy našich zákazníků.

 • Co mám dělat, když nemohu hradit tak vysoké náklady?

  V takovém případě vám může pomoci stát, který připravil několik forem podpory pro domácnosti, které můžou mít potíže s placením vyšších nákladů za energie.  Jednou z možností je i příspěvek na bydlení. Další možnosti najdete v našem přehledu.

   

 • Jak získám potvrzení o uhrazených nákladech za energie?

  Potvrzení o uhrazených nákladech na bydlení, jejichž součástí jsou energie, vám na požádání vystaví váš dodavatel energií. Pokud jste zákazník Centropolu,  kontaktujte naši zákaznickou linku 478 575 555.

 • Jak zjistím, kdy mám vysoký a kdy nízký tarif?

  Konkrétní časy spínání HDO (Hromadné dálkové ovládání) se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

  Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny.

   

 • Na jakou distribuční sazbu mám nárok?

  Vždy záleží na tom, jaké spotřebiče doma používáte, zda elektřinou jen svítíte a vaříte, ohříváte vodu nebo topíte. Další informace o distribučních sazbách najdete zde.

 • Co říká energetický štítek na spotřebičích?

  Energetický štítek stručně, jasně a přehledně charakterizuje spotřebič z hlediska jeho energetické náročnosti. Značení složené z řady písmen, symbolů a piktogramů je mezinárodně srozumitelné a umožňuje spotřebitelům jednotlivé produkty snadno vzájemně porovnávat, aby si mohli vybrat a koupit ten nejúspornější. Energetické štítky se používají více než čtvrt století a původně zavedené kategorie přestaly postupně vyhovovat moderním výrobkům. K písmenům proto začala přibývat znaménka +, někdy i procenta a celý systém byl příliš komplikovaný. Navíc prakticky všechny produkty na trhu spadaly do třídy A s různým počtem znamének + a ostatní kategorie zůstávaly prázdné. Více informací zde

Nechte si posílat užitečné informace

Právě jsme vydali nový časopis Céčko, který je plný užitečných rad a tipů na úspory. Přidali jsme tam i informace o vládní pomoci, zastropování cen a příspěvku na bydlení.

Novinky z oblasti úsporných opatření vám budeme rádi zasílat rovnou do vaší e-mailové schránky.