Projděte si užitečné rady, které vám pomohou lépe zvládat nárůst cen energií.

Jaká je cena elektřiny a podle čeho se určuje? 

Elektřina

Stejně jako jsme zvyklí, že nám doma funguje elektřina a tím pádem i světlo a spotřebiče, tak každý měsíc bez pozastavení posíláme pravidelné měsíční zálohy. Ale kolik přesně spotřebujeme a kolik nás elektřina stojí se dozvíme až při pravidelném ročním vyúčtování. Nám v Centropolu ale není jedno, že tyhle informace lidem chybí. Chceme, aby zákazníci věděli, za co platí. Pojďme se na to tedy podívat trochu zblízka. 

Na vývoj ceny elektřiny má vliv spoustu faktorů 

Elektřinu musí samozřejmě někdo nejprve vyrobit, aby ji pro vás mohl dodavatel následně nakoupit na energetických burzách. Na její cenu má vliv spoustu aspektů, mezi které patří původ výroby – tedy jestli je vyrobena z fosilních paliv, nebo z obnovitelných zdrojů. Za takzvaný certifikát původu výroby si můžete připlatit a přispět tak k čistšímu ovzduší. Veliký vliv má výše ceny emisních povolenek, se kterými obchodují státy i velké průmyslové společnosti. A samozřejmě záleží i na aktuálním kurzu měny, ve které se nakupuje. Kvůli těmto i dalším proměnným je velice těžké dlouhodobě předvídat její cenu (a podobně je to s plynem). 

Cena za nákup elektřiny na burze tvoří však jen jednu složku celkové ceny, kterou následně najdou zákazníci na svém vyúčtování. Další je platba za distribuci elektřiny, kterou tvoří hned několik podpoložek, např. platba za OZE (obnovitelné zdroje elektřiny). Distribuční část zpravidla tvoří až půlku celkové ceny. Poslední části celkové ceny jsou pak také daň z elektřiny a další poplatky. 

Cena elektřiny se počítá v korunách za kilowatthodinu 

Základní jednotka pro spotřebu elektřiny je kilowatthodina (kWh). 1 kilowatthodina je množství elektřiny, kterou spotřebuje například 100wattová žárovka za 10 hodin svícení, nebo akumulační kamna o výkonu 3 kW za 20 minut. Spotřeba jednotlivých spotřebičů či světel v domácnosti se samozřejmě liší a závisí primárně na příkonu, ale celkový součet pak dá dohromady spotřebu celé domácnosti. Ta se pak uvádí právě v kilowatthodinách nebo v megawatthodinách (MWh). Cenu za elektřinu pak jednotliví dodavatelé uvádějí v korunách za kWh či MWh.  

Jak se pohybuje spotřeba a cena elektřiny v různých typech objektů 

Nedá se samozřejmě přesně specifikovat, že v bytech by byla taková spotřeba a v rodinných domech zase maková. Každý objekt má svoje specifika, je jinak velký, má odlišné izolační vlastnosti, někde se elektřinou topí, jinde zase pouze svítí, a tudíž je jiná distribuční sazba, ale jednoduchý odhad vám ukážeme. 

Typ objektuVyužitíPočet členů domácnostiRoční spotřebaDoporučený produktCelková cena
za rok
Byt 3+1 (65 m2)Svícení a ohřev vody 5 MWhFixně22 735 Kč
Dvoupatrový dům 5+1 (140 m2)Svícení, vaření, vytápění18 MWhFixně 53 548 Kč
Garáž (12 m2)Svícení0,9 MwhMINI5 873 Kč

Zjistěte si cenu přímo pro sebe

Rádi s vámi projdeme, jestli máte všechno správně nastavené a jestli za energie nepřeplácíte.
Stačí nám na sebe nechat telefon.

Zadejte telefon Domácnost

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky
    zpracování osobních údajů.