Vyhledat na webu
Zavřít

Přišli jste o dodavatele energií? Centropol radí, jak postupovat

Právo, 30. 10. 2021

Česká energetika se momentálně nachází ve vypjaté situaci. Dodavatelé upravují své ceníky, některé z nich dokonce nepříznivý vývoj a nedůsledný přístup donutil, aby svou činnost ukončili. Co růst cen zapříčinilo? A jak se zachovat, pokud vás váš dodavatel zklamal? Zachovejte klid. Český dodavatel energií Centropol poradí, jak v takové situaci postupovat.

Co se teď na trhu děje?

Ceny energií nikdy nebyly tak vysoké. Rostou jednak s přísnějšími požadavky na snižování oxidu uhličitého, své udělaly i výkyvy ve spotřebě během pandemie. Ceny plynu navíc vytáhla vzhůru i tuhá zima a složitá geopolitická situace. Někteří dodavatelé energií se na aktuální situaci bohužel dobře nepřipravili. Nenakupovali energie průběžně a dopředu, jako to dělá například Centropol, a to je teď spolu s jejich zákazníky dostalo do potíží. Možná, že i vás váš dodavatel energií zklamal. Pravidlo číslo jedna zní – není potřeba panikařit. Centropol připravil několik praktických rad, které vám pomohou, pokud jste se v takové situaci ocitli.

Zůstanu bez energií?

Rozhodně ne. Pokud váš dodavatel ukončí činnost, automaticky přecházíte k dodavateli poslední instance. To je ochrana zajištěná zákonem. A pak máte 6 měsíců na to, abyste si našli nového stálého dodavatele. Takže situaci nemusíte řešit ze dne na den, ale myslete na to, že ceníky v režimu dodávky poslední instance jsou o dost vyšší než ty obvyklé.

S jakým dodavatelem budu v bezpečí?

S takovým, který podobně jako Centropol nakupuje energie bezpečně, konzervativně, dostatečně dlouho dopředu. Hledejte takového, který na českém trhu působí dlouhodobě. Zjistěte si, jestli funguje jen virtuálně, nebo i v zákaznických centrech, kterých má Centropol jedenáct po celém česku. Dobrým vodítkem je i počet zákazníků. Pokud jich dodavatel má desítky tisíc, máte větší jistotu stability oproti dodavatelům, kteří teprve začínají.

Jak se do hledání nového dodavatele pustit?

Na internetu projděte recenze a zkušenosti zákazníků s jednotlivými dodavateli. Ceny si porovnejte v kalkulačce Energetického regulačního úřadu na adrese www.eru.cz. Na webu www.centropol.cz najdete další užitečné informace a můžete rovnou požádat o cenovou nabídku. Získáte tak srovnání a budete se moci snáz rozhodnout. Zákazníci, kteří aktuálně odebírají od dodavatele poslední instance, mohou na webu Centropolu uzavřít smlouvu rovnou online.

Na co si dát pozor?

Nepodepisujte první nabídku na dlouhodobé dodávky od dodavatele poslední instance, aniž byste si porovnali ceny. Zdá se to jako nejjednodušší řešení, ale porovnáním různých nabídek se můžete dostat k lepším cenám. Rozdíly nejsou zanedbatelné.

Musím přechod někam hlásit?

Přechod k dodavateli poslední instance je automatický, nikam ho hlásit nemusíte. Naopak on sám vás bude informovat, od kdy jste v jeho péči a pošle vám předpis záloh na období 6 měsíců. Jakmile si po zralé úvaze důkladném srovnání nabídek vyberete dodavatele nového a podepíšete s ním smlouvu, ten za vás vyřídí převod, abyste s tím měli co nejméně práce. Po zahájení dodávky jen nezapomeňte změnit adresáta svých plateb za energie.