Mám správně nastavenou distribuční sazbu elektřiny?

Cena elektřiny se v různých sazbách liší. Abyste za elektřinu zbytečně nepřepláceli, je důležité mít distribuční sazbu nastavenou správně.

Co je distribuční sazba?

Distribuční sazby se dělí na jednotarifové a dvoutarifové. S jednotarifovou sazbou odebíráte elektřinu po celý den za stejnou cenu. U dvoutarifové sazby je denní odběr proudu rozdělený na dvě období – s vysokým a nízkým tarifem. V nich se účtuje různá cena – ve vysokém tarifu vyšší, v nízkém tarifu nižší. Časy nízkého tarifu jsou určeny jednotlivými poskytovateli distribuční soustavy (distribucí).

ČASY SPÍNÁNÍ HDO U JEDNOTLIVÝCH DISTRIBUTORŮ

  • Časy spínání HDO PREdistribuce zde
  • Časy spínání HDO ČEZ Distribuce zde
  • Časy spínání HDO EG. D Distribuce zde

Kde ji najdu?

Distribuční sazba je uvedená na smlouvě i na každém vyúčtování nebo ji najdete v Samoobsluze, kde je v detailu každého odběrného místa elektřiny. Najdete ji pod označením například D02d, C01d nebo D57d.

Jak poznám, jestli mám tu správnou?

Obvykle je potřeba odhadnout celkovou spotřebu domácnosti podle používaných spotřebičů a jejich příkonů. Nastavení sazby doporučujeme ověřit, pokud se u Vás navýšil počet nebo obměnila skladba elektrických spotřebičů, případně pokud se stěhujete do nové domácnosti.