Projděte si užitečné rady, které vám pomohou lépe zvládat nárůst cen energií.

Úsporný tarif získá od října každý

Aktualizováno dne 13. 9. 2022 

V pondělí 12. 9. vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a podnikatele.

Ve stavu legislativní nouze předloží vláda do Parlamentu návrh novely energetického zákona, který umožní zastropovat cenu silové elektřiny na částce 6 Kč/kWh (tj. 6 000 Kč/MWh) a plynu na částce 3 Kč/kWh (tj. 3 000 Kč/MWh). Částky uvádíme včetně DPH a bez ceny za distribuci.

VÍCE O ZASTROPOVÁNÍ CEN  ->

V souvislosti s tím dochází ke změnám předchozího nařízení vlády o příspěvku na úhradu nákladů za energie, kterým byl zaveden Úsporný tarif. Vláda ruší povinnost dodavatelů energií poslat do konce září zákazníkům nové platební kalendáře. Po zastropování cen, my dodavatelé, zálohy znovu přepočítáme tak, aby odpovídali nově stanoveným cenám.

Již dříve schválený příspěvek z Úsporného tarifu pro rok 2022 stále platí, stejně tak odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje (POZE), který je součástí státem regulované složky a činí obvykle 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny. Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká domácností, firem i organizací. Výši příspěvku si můžete spočítat v  kalkulačce, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Poplatek za obnovitelné zdroje nebude zákazníkům účtován od října do konce roku 2023.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu,  Vláda ČR

Úsporný tarif získáte automaticky

Nic pro to nemusíte udělat. Všechny náležitosti zařídíme my jako Váš dodavatel energií.

Příspěvek již převádíme

Domácnosti s distribuční sazbou D01d, D02d a D25d dostanou 3.500 Kč. Ti, kteří mají sazbu D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d pak získají 2.000 Kč. Výši příspěvku zohledníme v říjnovém vyúčtování nebo v následujících zálohách.

V únoru čekejte další část

Další příspěvek z úsporného tarifu se zřejmě více zacílí tam, kde je to nejvíce potřeba. Poplatky za OZE, což je obvykle 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny, nebudou účtovány od začátku října 2022 do konce prosince 2023. 

únor 2023

Vyplacení druhého příspěvku z úsporného tarifu 

říjen 2022

Poskytnutí prvního příspěvku z úsporného tarifu

31. 8. 2022

Vydání vládního nařízení

24. 8. 2022

Vláda schválila finální podobu příspěvku z Úsporného tarifu.

Státní podpora při růstu cen energií

Nezvykle vysoké ceny energií, potravin a dalšího zboží dostávají stále více domácností do finančních problémů. Právě v této době je možné využít státní podporu, která je k dispozici.
Jaké příspěvky na pomoc s růstem cen energií můžete získat?

Další odpovědi na Vaše otázky

 • Co je to Úsporný tarif a pro koho je určen?

  Úsporný tarif je připraven pro všechny domácnosti, které využívají elektřinu a zemní plyn, případně obojí. Je to fixní částka, kterou z ročního vyúčtování energií za zákazníka přímo obchodníkovi zaplatí stát. Její konkrétní výše je určena podle distribuční sazby, případně pásma spotřeby příslušného odběrného místa, tedy podle toho, na co elektřinu (svítí/vaří/topí) nebo zemní plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používáte. Slouží-li Vám v domácnosti elektřina i zemní plyn, získáte příspěvek dvakrát.

 • Co je pro získání Úsporného tarifu nutné udělat?

  Nemusíte dělat vůbec nic. Od října promítneme danou částku automaticky do ročního vyúčtování za energie nebo do nejbližší zálohy.

 • Jak vysoký příspěvek letos dostanu?

  První příspěvek, který vláda poskytne je následující:

  Distribuční sazba = výše příspěvku

  Sazba D01d = 3 500 Kč
  Sazba D02d = 3 500 Kč
  Sazba D25d = 3 500 Kč
  Sazba D26d = 2 000 Kč
  Sazba D35d = 2 000 Kč
  Sazba D45d = 2 000 Kč
  Sazba D56d = 2 000 Kč
  Sazba D57d = 2 000 Kč

  Orientačně si svůj příspěvek pro rok 2022 a 2023 může spočítat v kalkulačce, kterou spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

  Tento příspěvek z úsporného tarifu se u domácností začneme zohledňovat letos v říjnu. Ve stejném termínu vláda spustí také další pomoc v podobě odpuštění poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Ta poběží od letošního října do konce příštího roku a pomůže jak domácnostem, tak firmám. Domácnosti díky odpuštění poplatků za POZE ušetří 599 korun za každou megawatthodinu spotřebované elektřiny.

  Další příspěvek z úsporného tarifu bude u domácností zohledněn příští rok v únoru. Do konce příštího roku bude také pokračovat vládní pomoc v podobě odpouštění poplatků za podporované zdroje.

 • Co když se v říjnu přestěhuji? Od koho dostanu příspěvek?

  Ke dni 23. 8. dodavatelé elektřiny museli nahlásit své odběratele z řad domácností. Na nahlášené zákazníky pak obdržel finanční kompenzaci.

  Pokud jste byl např. 23. 8. 2022 u Centropolu a 15.10. se přestěhujete, tak my  vycházíme ze situace  23. 8. a příspěvek obdržíte od nás, od Centropolu. Příspěvek obdrží ten, na kterého je smlouva na dodávku elektřiny vedena.

 • S čím můžu počítat příští rok?

  Další příspěvek z úsporného tarifu bude u domácností zohledněn příští rok v únoru. Do konce příštího roku bude také pokračovat vládní pomoc v podobě odpouštění poplatků za podporované zdroje.

  Orientačně si svůj příspěvek pro rok 2022 a 2023 může spočítat v kalkulačce, kterou spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

  Příspěvek na úhradu nákladů za energie domácnostem v roce 2023 (bez poplatků za POZE)

  Distribuční sazba =Výše příspěvku

  Sazba D01d = 400 Kč
  Sazba D02d = 800 Kč
  Sazba D25d = 1 500 Kč
  Sazba D26d = 2 000 Kč
  Sazba D35d = 2 000 Kč
  Sazba D45d = 2 000 Kč
  Sazba D56d = 2 000 Kč
  Sazba D57d = 2 000 Kč

  Pásma spotřeby plynu (v MWh) Výše příspěvku

  0 – 1,89 MWh = 200 Kč
  1,89 – 7,56 MWh = 1 700 Kč
  7,56 – 15 MWh = 3 700 Kč
  15 – 25 MWh = 6 200 Kč
  25 – 45 MWh = 7 800 Kč

 • Budou mít Úsporný tarif všichni?

  Úsporný tarif je určen pro domácnosti, netýká se tedy firem. Výjimku tvoří rovněž chaty a chalupy s tzv. víkendovým tarifem D61d a odběrná místa s distribuční sazbou D27d určenou pro dobíjení elektromobilů.

  Podrobné informace k parametrům Úsporného tarifu najdete na stránkách energiezamene.cz

 • Dostanou příspěvek i lidé v bytových domech s vlastní kotelnou?

  Letos obdrží pomoc všechny domácnosti automaticky. Pro získání příspěvku v příštím roce ale bude muset zákazník, tedy typicky SVJ, předat do 30. listopadu 2022 informaci o počtu bytů distributorovi elektřiny nebo plynu, tj. subjektu, se kterým má uzavřenu smlouvu o připojení. Distributor předá tento údaj Operátorovi trhu (OTE) a ten jej poskytne obchodníkům. Příspěvek bude započítán uživatelům bytů jako mimořádná záloha na služby do jejich vyúčtování za služby tak, jako by tuto částku sami zaplatili. Konkrétní výši částky určí nařízení vlády.

 • Je pamatováno i na domácnosti s dálkovým topením?

  Ano, zvažují se dvě varianty, jak zohlednit i dálkové vytápění. První možností je poskytnutí částky ve výši až 10 miliard na modernizaci tepláren. Za to se teplárny zavážou, že svým zákazníkům nebudou zvedat ceny. Toto řešení vyžaduje notifikaci Evropské komise. Druhou variantou je využití Úsporného tarifu i pro odběratele tepla z centrálních tepláren, kdy by finanční příspěvek zohlednili majitelům domů do vyúčtování dodávky tepla jeho dodavatelé. Majitelé domu by pak příspěvek promítli do vyúčtování služeb uživatelům bytů jako mimořádnou zálohu na služby jako by tuto částku uživatelé bytů sami zaplatili. Konkrétní výši částky určí nařízení vlády. Tuto možnost zajistí pozměňovací návrh upravující problematiku teplárenství. Rozhodnuto musí být do začátku topné sezóny.

 • A co firmy?

  Firem se bude také týkat odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie (OZE) a stát rovněž poskytne 2 miliardy korun na pomoc firmám z energeticky náročných odvětví ve formě kompenzace nepřímých nákladů v letošním a příštím roce. Částka se rozdělí mezi přibližně 30 firem.

   

Chci novinky o Úsporném tarifu

Odesláním e-mailu berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Šetřit energiemi má smysl

V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.

Vytápění
5 375 Kč ročně

Užijte si tropy raději u moře

Snižte teplotu na termostatu o 1,5 °C a ušetřete za rok až 5 375 Kč. A dovolená v teple je hned o kus blíž.

Nepsané pravidlo zní jasně, co stupeň dolů, to úspora 6 % nákladů na vytápění. Samozřejmě to neplatí vždy, ale u běžných teplot, které máme doma, to přibližně odpovídá. Je pak jen na vás, jestli budou tropy v obýváku, nebo raději dovolená na pláži.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj: 19-21 °C
Ložnice: 17-19 °C
Dětský pokoj: 19-21 °C
Koupelna: 20-22 °C
Kuchyně: 17-19 °C
Chodba a předsíň: 15-17 °C

V běžném domě o výměře 120 m², kde na vytápění spotřebují asi 14,4 MWh za rok, se jednoduchým otočením kolečka a snížením teploty o 1,5 stupně ušetří 5 375 korun ročně. Další peníze se pak dají ušetřit i tím, když během dovolených teplotu stáhnete všude na nějakých 15-16 stupňů.

Ohřev vody
4 920 Kč ročně

Účet, který zahřeje

Vhodné pro: D25d

Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 570 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte.

Horké chvilky od teď už jen ve vaně nebo ve sprše. Nemusíte si je totiž odpustit, abyste ušetřili. Běžte se klidně hned teď podívat, jestli vodu v bojleru zbytečně nepřehříváte. Úplně bohatě stačí na 50 stupňů.

Když pak běžná, čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 60, vyhazuje ročně 4 570 korun do větru. Vlastně do vody.

No a když pak obě děti opustí hnízdo a rodiče zůstanou s tím zbytečně obrovským kotlem, určitě je k zamyšlení, jestli ho nevyměnit za menší 80litrový. Ten totiž ušetří klidně i 4 800 Kč za rok. A to ještě za předpokladu, že vodu nepřetápíte, jinak to v kombinaci s výměnou může být třeba i 7 440 korun.

Lednička a mrazák
5 420 Kč ročně

Chtějte extra třídu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Stará lednice je jedním z největších žroutů elektřiny. Vyměňte ji za energeticky úspornou a zeštíhlete účet o 5 420 Kč za rok. 
Oblíbený spotřebič, který poskytuje své služby 24 hodin 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože se prakticky nezastaví, je jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Správně nachlazený vydrží sloužit dlouho a svou spotřebu drží na uzdě. Pokud lednici necháte dlouho mimo Vaši pozornost, budou její nároky s rostoucím časem stále větší.

Nepodchlazujte – ideální teplotou v chladničce je 5-8 °C, každý další stupeň zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může být u novějších ledniček 250 Kč za rok. U těch starších pak klidně i 583 Kč ročně.

Netolerujte námrazu – 3-5 milimetrů námrazy v mrazničce zvyšuje spotřebu o 30 %. 1 centimetr potom vytvoří nárůst spotřeby o neuvěřitelných 75 %, což u starších lednic může dělat třeba i 2 000 Kč za rok!

Na věku záleží
Stará chladnička třídy E (dříve B) se s novým spotřebičem třídy A (dříve A+++) nemůže rovnat. Běžně velká lednice s objemem okolo 220 litrů vám i nepodchlazená může na spotřebě „prožrat“ 5 420 Kč ročně navíc.

Na spotřebu chladničky má nakonec vliv i řada dalších aspektů. Jak často ledničku otevíráte? Nesvítí na ní sluníčko? Má kolem sebe dost prostoru pro odvětrávání?

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

LED žárovky
2 718 Kč ročně

Budiž LED světlo!

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Vyměňte obyčejné žárovky za úsporné LED a ušetřete za rok klidně i 2 260 Kč. Investice do nových žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

Bez světla se jen tak někdo neobejde, to je více než jasné. Ale jak se vyhnout temným chvilkám při kontrole vyúčtování? Představte si, že jedna LED žárovka při průměru 3 hodiny svícení za den ušetří oproti té klasické stowattové přibližně 572 korun za rok. Zkuste si schválně projít svůj byt nebo dům. Kolik jich máte na výměnu?

Samozřejmě že ne všechny žárovky svítí 3 hodiny denně a ne všechny mají příkon 100W, ale i tak můžete v běžném bytě 3+1 výměnou 8 žárovek ušetřit v klidu 2 260 Kč za rok. V domě, kde by mohlo být starých žárovek 13, je pak roční úspora skoro 5 030 korun.

Zároveň také nemusíte co půlrok lézt na stůl, židli nebo štafle, abyste měnili věčně praskající staré žárovky. Životnost LED žárovek je totiž 10 let, což je přibližně desetkrát více než u těch klasických.

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.