Úsporný tarif získá od října každý

Přesné parametry pomoci stanoví vláda ve druhé polovině srpna. V tuto chvíli to vypadá, že ještě letos bude rozděleno 10 miliard korun mezi všechny, kteří používají elektřinu.

Vedle toho budou odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje energie (tzv. POZE), což by mělo odpovídat úspoře 599 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu.

Konkrétní celkové částky pro jednotlivé domácnosti podle distribučních sazeb a spotřeb ale ještě neznáme.
V příštím roce se podle aktuálního návrhu rozdělí 30 miliard korun a pomoc bude rozdělena podle jednotlivých komodit – tedy elektřina, zemní plyn a teplo z tepláren.

Aktualizováno dne 16. 8. 2022

Úsporný tarif získáte automaticky

Nic pro to nemusíte udělat. Všechny náležitosti zařídíme my jako Váš dodavatel energií.

Jak funguje?

Jedná se o vládní opatření na zmírnění dopadů vysokých cen energií na domácnosti. V principu jde o slevu, kterou tvoří odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie (OZE) a fixní částka odstupňovaná podle distribuční sazby u elektřiny nebo podle pásma spotřeby u zemního plynu.

Kdy začne platit?

Úsporný tarif pokrývá následující topnou sezónu a má platnost od 1. října 2022 do 1. dubna 2023 s tím, že může být případně prodloužena. Poplatky za OZE nebudou účtovány od začátku října 2022 do konce prosince 2023. 

srpen 2022

Vláda specifikuje parametry Úsporného tarifu 

1. 8. 2022

Prezident ČR podepsal Úsporný tarif

27. 7. 2022

Senát Parlamentu ČR schválil Úsporný tarif 

14. 7. 2022

Sněmovna schválila Úsporný tarif

Zdrojem uvedených informací je web Ministerstva průmyslu. Situaci pro Vás i nadále sledujeme.

Státní podpora při růstu cen energií

Vzhledem ke zvyšujícím se cenám energií rostou celkové náklady na bydlení, které mohou některé domácnosti dostat do finančních potíží. V takovém případě je tu státní podpora v podobě příspěvku na bydlení, přídavku na děti nebo okamžité pomoci v hmotné nouzi.
Všechna vládní opatření proti zdražování jsou uvedena na stránkách Deštník proti drahotě.

Další odpovědi na Vaše otázky

 • Co je to Úsporný tarif a pro koho je určen?

  Prakticky je součástí novely energetického zákona a vytváří právní rámec pro vládni reakci na aktuální energetickou krizi.
  Úsporný tarif je připraven pro všechny domácnosti, které využívají elektřinu a zemní plyn, případně obojí. Je to fixní částka, kterou z ročního vyúčtování energií za zákazníka přímo obchodníkovi zaplatí stát. Její konkrétní výše se stanoví podle distribuční sazby, případně pásma spotřeby příslušného odběrného místa, tedy podle toho, na co elektřinu (svítí/vaří/topí) nebo zemní plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používáte. Slouží-li Vám v domácnosti elektřina i zemní plyn, získáte příspěvek dvakrát.

 • Co je pro získání Úsporného tarifu nutné udělat?

  Nemusíte dělat vůbec nic. Celou záležitost administrativně obstaráme my, dodavatelé energií. Zákazníci nebudou dostávat od státu přímo peníze, příslušnou částku (slevu) automaticky promítneme do ročního vyúčtování za energie. O hodnotu slevy si můžete snížit pravidelné zálohy.

 • Kolik bude konkrétně moje sleva a kdy ji dostanu?

  Skutečnou výši slevy stanoví vláda. U elektřiny se kompenzace bude odvíjet od distribuční sazby v daném odběrném místě, u zemního plynu bude navázána na pásmo spotřeby. Orientační částky jsou uvedeny v modelových příkladech.
  Finanční pomoc nedostanete v podobě hotových peněz. Projeví se formou slevy v ročním vyúčtování za energie. Datum vyplácení pomoci bude součástí nařízení vlády.

 • Budou mít Úsporný tarif všichni?

  Úsporný tarif je určen pro domácnosti, netýká se tedy firem. Výjimku tvoří rovněž chaty a chalupy s tzv. víkendovým tarifem D61d a odběrná místa s distribuční sazbou D27d určenou pro dobíjení elektromobilů.

 • Jakou kompenzaci dostanou lidé v bytových domech s vlastní kotelnou?

  Pro tuto pomoc je alokováno 3,6 miliardy korun. Státní příspěvek získá subjekt, který má uzavřenou smlouvu na dodávku elektřiny nebo plynu pro kotelnu, nejčastěji tedy společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo. Pro získání příspěvku z tarifu budou tyto subjekty muset předat provozovateli distribuční soustavy, k jehož soustavě jsou jejich odběrná zařízení připojena, informaci o počtu bytů využívaných k bydlení. Distributor předá tento údaj Operátorovi trhu (OTE) a ten jej poskytne obchodníkům. Příspěvek bude započítán uživatelům bytů jako mimořádná záloha na služby do jejich vyúčtování za služby tak, jako by tuto částku sami zaplatili. Konkrétní výši částky určí nařízení vlády.

 • Je pamatováno i na domácnosti s dálkovým topením?

  Ano, zvažují se dvě varianty, jak zohlednit i dálkové vytápění. První možností je poskytnutí částky ve výši až 10 miliard na modernizaci tepláren. Za to se teplárny zavážou, že svým zákazníkům nebudou zvedat ceny. Toto řešení vyžaduje notifikaci Evropské komise. Druhou variantou je využití Úsporného tarifu i pro odběratele tepla z centrálních tepláren, kdy by finanční příspěvek zohlednili majitelům domů do vyúčtování dodávky tepla jeho dodavatelé. Majitelé domu by pak příspěvek promítli do vyúčtování služeb uživatelům bytů jako mimořádnou zálohu na služby jako by tuto částku uživatelé bytů sami zaplatili. Konkrétní výši částky určí nařízení vlády. Tuto možnost zajistí pozměňovací návrh upravující problematiku teplárenství. Rozhodnuto musí být do začátku topné sezóny.

 • A co firmy?

  Firem se bude také týkat odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie (OZE) a stát rovněž poskytne 2 miliardy korun na pomoc firmám z energeticky náročných odvětví ve formě kompenzace nepřímých nákladů v letošním a příštím roce. Částka se rozdělí mezi přibližně 30 firem.

   

Chci novinky o Úsporném tarifu

Odesláním e-mailu berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Šetřit energiemi má smysl

V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.

Vytápění
5 375 Kč ročně

Užijte si tropy raději u moře

Snižte teplotu na termostatu o 1,5 °C a ušetřete za rok až 5 375 Kč. A dovolená v teple je hned o kus blíž.

Nepsané pravidlo zní jasně, co stupeň dolů, to úspora 6 % nákladů na vytápění. Samozřejmě to neplatí vždy, ale u běžných teplot, které máme doma, to přibližně odpovídá. Je pak jen na vás, jestli budou tropy v obýváku, nebo raději dovolená na pláži.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj: 19-21 °C
Ložnice: 17-19 °C
Dětský pokoj: 19-21 °C
Koupelna: 20-22 °C
Kuchyně: 17-19 °C
Chodba a předsíň: 15-17 °C

V běžném domě o výměře 120 m², kde na vytápění spotřebují asi 14,4 MWh za rok, se jednoduchým otočením kolečka a snížením teploty o 1,5 stupně ušetří 5 375 korun ročně. Další peníze se pak dají ušetřit i tím, když během dovolených teplotu stáhnete všude na nějakých 15-16 stupňů.

Ohřev vody
4 570 Kč ročně

Účet, který zahřeje

Vhodné pro: D25d

Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 570 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte.

Horké chvilky od teď už jen ve vaně nebo ve sprše. Nemusíte si je totiž odpustit, abyste ušetřili. Běžte se klidně hned teď podívat, jestli vodu v bojleru zbytečně nepřehříváte. Úplně bohatě stačí na 50 stupňů.

Když pak běžná, čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 60, vyhazuje ročně 4 570 korun do větru. Vlastně do vody.

No a když pak obě děti opustí hnízdo a rodiče zůstanou s tím zbytečně obrovským kotlem, určitě je k zamyšlení, jestli ho nevyměnit za menší 80litrový. Ten totiž ušetří klidně i 4 800 Kč za rok. A to ještě za předpokladu, že vodu nepřetápíte, jinak to v kombinaci s výměnou může být třeba i 7 440 korun.

Lednička a mrazák
5 420 Kč ročně

Chtějte extra třídu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Stará lednice je jedním z největších žroutů elektřiny. Vyměňte ji za energeticky úspornou a zeštíhlete účet o 5 420 Kč za rok. 
Oblíbený spotřebič, který poskytuje své služby 24 hodin 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože se prakticky nezastaví, je jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Správně nachlazený vydrží sloužit dlouho a svou spotřebu drží na uzdě. Pokud lednici necháte dlouho mimo Vaši pozornost, budou její nároky s rostoucím časem stále větší.

Nepodchlazujte – ideální teplotou v chladničce je 5-8 °C, každý další stupeň zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může být u novějších ledniček 250 Kč za rok. U těch starších pak klidně i 583 Kč ročně.

Netolerujte námrazu – 3-5 milimetrů námrazy v mrazničce zvyšuje spotřebu o 30 %. 1 centimetr potom vytvoří nárůst spotřeby o neuvěřitelných 75 %, což u starších lednic může dělat třeba i 2 000 Kč za rok!

Na věku záleží
Stará chladnička třídy E (dříve B) se s novým spotřebičem třídy A (dříve A+++) nemůže rovnat. Běžně velká lednice s objemem okolo 220 litrů vám i nepodchlazená může na spotřebě „prožrat“ 5 420 Kč ročně navíc.

Na spotřebu chladničky má nakonec vliv i řada dalších aspektů. Jak často ledničku otevíráte? Nesvítí na ní sluníčko? Má kolem sebe dost prostoru pro odvětrávání?

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

LED žárovky
2 260 Kč ročně

Budiž LED světlo!

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Vyměňte obyčejné žárovky za úsporné LED a ušetřete za rok klidně i 2 260 Kč. Investice do nových žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

Bez světla se jen tak někdo neobejde, to je více než jasné. Ale jak se vyhnout temným chvilkám při kontrole vyúčtování? Představte si, že jedna LED žárovka při průměru 3 hodiny svícení za den ušetří oproti té klasické stowattové přibližně 572 korun za rok. Zkuste si schválně projít svůj byt nebo dům. Kolik jich máte na výměnu?

Samozřejmě že ne všechny žárovky svítí 3 hodiny denně a ne všechny mají příkon 100W, ale i tak můžete v běžném bytě 3+1 výměnou 8 žárovek ušetřit v klidu 2 260 Kč za rok. V domě, kde by mohlo být starých žárovek 13, je pak roční úspora skoro 5 030 korun.

Zároveň také nemusíte co půlrok lézt na stůl, židli nebo štafle, abyste měnili věčně praskající staré žárovky. Životnost LED žárovek je totiž 10 let, což je přibližně desetkrát více než u těch klasických.

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.