Úsporný tarif pro odběratele elektřiny

Příspěvek z Úsporného tarifu

Úsporný tarif je jedna z forem vládní pomoci domácnostem se zvýšenými náklady na energie, která se uplatňuje od 1. 10. 2022.
Domácnosti s distribuční sazbou D01d, D02d a D25d dostanou 3 500 Kč. Ti, kteří mají sazbu D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d pak získají 2 000 Kč. Příspěvek nezískají domácnosti s distribuční sazbou D27d a D61d.

Jednorázový příspěvek se od října promítá v nastavených zálohách, dokud nebude stanovená výše příspěvku vyčerpaná.

ZASTROPOVÁNÍ CEN ENERGIÍ  ->

SIPO nebo inkaso

Pokud hradíte zálohy inkasem či přes SIPO, neúčtujeme říjnové a popřípadě ani další zálohové platby, a to až do vyčerpání výše příspěvku. Poté budeme účtovat zálohy opět dle platebního kalendáře.

Trvalý příkaz nebo složenka

V případě, že zálohy platíte trvalým příkazem nebo složenkou, můžete si platby o výši příspěvku snížit sami, nebo počkat na vyúčtování, ve kterém příspěvek řádně zaúčtujeme.

Úsporný tarif získáte automaticky

Nic pro to nemusíte udělat.

Příspěvek pomůže s úhradou záloh

Pokud hradíte zálohy inkasem či přes SIPO, snížíme již říjnové platby sami. V případě, že zálohy platíte bankovním převodem nebo složenkou, můžete si platby o výši příspěvku snížit sami, nebo počkat na vyúčtování, ve kterém příspěvek řádně zaúčtujeme.

Výše příspěvku dle distribuční sazby

Domácnosti s distribuční sazbou D01d, D02d a D25d dostanou 3.500 Kč. Ti, kteří mají sazbu D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d pak získají 2.000 Kč. Příspěvek nezískají domácnosti s distribuční sazbou D27d a D61d.

Odpuštění POZE do konce roku 2023

Poplatky za OZE, což je obvykle 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny, nebudou účtovány od začátku října 2022 do konce prosince 2023. 

1. 1. 2023

Zastropování cen elektřiny a plynu 

říjen 2022

Poskytnutí prvního příspěvku z Úsporného tarifu

31. 8. 2022

Vydání vládního nařízení

24. 8. 2022

Vláda schválila finální podobu příspěvku z Úsporného tarifu.

Státní podpora při růstu cen energií

Nezvykle vysoké ceny energií, potravin a dalšího zboží dostávají stále více domácností do finančních problémů. Právě v této době je možné využít státní podporu, která je k dispozici.
Jaké příspěvky na pomoc s růstem cen energií můžete získat?

Další odpovědi na Vaše otázky

 • Snížíte mi zálohy?

  Máte-li pro úhradu záloh nastaveno inkaso či SIPO, snížíme Vám platby sami a Vy se nemusíte o nic starat. To znamená, že v říjnu Vám strhneme zálohu sníženou o výši příspěvku. Pokud máte předepsané zálohy nižší, než je přiznaný příspěvek, budeme postupovat opakované každý další měsíc, dokud celý příspěvek neuplatníme, nebo do doby, než Vám pošleme vyúčtování.

  Pokud platíte zálohy bankovním převodem či složenkou, můžete si počínaje říjnovou zálohou snížit jednu nebo více plateb tak, abyste nám v souhrnu poslali méně o částku přiznaného příspěvku. V případě, že zaplatíte zálohu v předepsané výši, o příspěvek samozřejmě nepřijdete a vše bude řádně zaúčtováno v nejbližším ročním vyúčtování.

 • Jak vysoký příspěvek letos dostanu?

  První příspěvek, který vláda poskytne je následující:

  Distribuční sazba = výše příspěvku

  Sazba D01d = 3 500 Kč
  Sazba D02d = 3 500 Kč
  Sazba D25d = 3 500 Kč
  Sazba D26d = 2 000 Kč
  Sazba D35d = 2 000 Kč
  Sazba D45d = 2 000 Kč
  Sazba D56d = 2 000 Kč
  Sazba D57d = 2 000 Kč

  Orientačně si svůj příspěvek pro rok 2022 a 2023 může spočítat v kalkulačce, kterou spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

  Tento příspěvek z úsporného tarifu se u domácností začneme zohledňovat letos v říjnu. Ve stejném termínu vláda spustí také další pomoc v podobě odpuštění poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Ta poběží od letošního října do konce příštího roku a pomůže jak domácnostem, tak firmám. Domácnosti díky odpuštění poplatků za POZE ušetří 599 korun za každou megawatthodinu spotřebované elektřiny.

  Další příspěvek z úsporného tarifu bude u domácností zohledněn příští rok v únoru. Do konce příštího roku bude také pokračovat vládní pomoc v podobě odpouštění poplatků za podporované zdroje.

 • Kde uvidím odpuštění POZE?

  Odpuštění POZE se týká období od 1. 10. 2022 do 31. 12. 2023. POZE činí obvykle 599 Kč včetně DPH za každou spotřebovanou MWh elektřiny. Konkrétní výše úspory se promítne do Vašeho příštího ročního vyúčtování na základě Vaší skutečné spotřeby. V novém platebním kalendáři, který posíláme vždy s ročním vyúčtováním, zohledníme odpuštění POZE do Vašich budoucích záloh.

   

 • Co když se v říjnu přestěhuji? Od koho dostanu příspěvek?

  Ke dni 23. 8. dodavatelé elektřiny museli nahlásit své odběratele z řad domácností. Na nahlášené zákazníky pak obdržel finanční kompenzaci.

  Pokud jste byl např. 23. 8. 2022 u Centropolu a 15.10. se přestěhujete, tak my vycházíme ze situace 23. 8. a příspěvek obdržíte od nás, od Centropolu. Příspěvek obdrží ten, na kterého je smlouva na dodávku elektřiny vedena.

 • Co je to Úsporný tarif a pro koho je určen?

  Úsporný tarif je připraven pro všechny domácnosti, které využívají elektřinu a zemní plyn, případně obojí. Je to fixní částka, kterou z ročního vyúčtování energií za zákazníka přímo obchodníkovi zaplatí stát. Její konkrétní výše je určena podle distribuční sazby, případně pásma spotřeby příslušného odběrného místa, tedy podle toho, na co elektřinu (svítí/vaří/topí) nebo zemní plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používáte. Slouží-li Vám v domácnosti elektřina i zemní plyn, získáte příspěvek dvakrát.

 • S čím můžu počítat příští rok?

  V roce 2023 budou zastropovány ceny energií. Do konce roku 2023 mají domácnosti i firmy odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje (POZE). Příspěvek z Úsporného tarifu pro rok 2023 se vyplácet nebude.

  Aktuální informace k vládní pomoci s cenami za energie najdete na www.energiezamene.cz

   

Přejděte na zastropovanou cenu elektřiny a plynu

 • 6 050 Kč/MWh vč. DPH u elektřiny
 • 3 025 Kč/MWh vč. DPH u plynu

Smlouvu na dobu neurčitou se zastropovanými cenami si sjednejte online a získáte 500 Kč na nákupy v Datartu.

Zafixujte si cenu elektřiny

Dle vládního nařízení bude od 1. 1. 2023 automaticky účtovaná zastropovaná cena. Nicméně je to jen dočasné řešení. Zafixujte si cenu na 1 rok a budete znát maximální výši nákladů za energie až strop pomine.

Chci novinky o Úsporném tarifu

Odesláním e-mailu berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Šetřit energiemi má smysl

V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.

Vytápění
5 375 Kč ročně

Užijte si tropy raději u moře

Snižte teplotu na termostatu o 1,5 °C a ušetřete za rok až 5 375 Kč. A dovolená v teple je hned o kus blíž.

Nepsané pravidlo zní jasně, co stupeň dolů, to úspora 6 % nákladů na vytápění. Samozřejmě to neplatí vždy, ale u běžných teplot, které máme doma, to přibližně odpovídá. Je pak jen na vás, jestli budou tropy v obýváku, nebo raději dovolená na pláži.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj: 19-21 °C
Ložnice: 17-19 °C
Dětský pokoj: 19-21 °C
Koupelna: 20-22 °C
Kuchyně: 17-19 °C
Chodba a předsíň: 15-17 °C

V běžném domě o výměře 130 m², kde na vytápění spotřebují asi 18,2 MWh plynu za rok, se jednoduchým otočením kolečka a snížením teploty o 1,5 stupně ušetří 5 375 korun ročně. Další peníze se pak dají ušetřit i tím, když během dovolených teplotu stáhnete všude na nějakých 15-16 stupňů.

Ohřev vody
4 530 Kč ročně

Účet, který zahřeje

Vhodné pro: D25d

Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 530 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte.

Horké chvilky od teď už jen ve vaně nebo ve sprše. Nemusíte si je totiž odpustit, abyste ušetřili. Běžte se klidně hned teď podívat, jestli vodu v bojleru zbytečně nepřehříváte. Úplně bohatě stačí na 55 stupňů.

Když pak běžná, čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 65, vyhazuje ročně 4 530 korun do větru. Vlastně do vody.

No a když pak obě děti opustí hnízdo a rodiče zůstanou s tím zbytečně obrovským bojlerem, určitě je k zamyšlení, jestli ho nevyměnit za menší 80litrový. Ten totiž ušetří klidně i 8 590 Kč za rok. A to ještě za předpokladu, že vodu nepřetápíte, jinak to v kombinaci s výměnou může být třeba i 13 120 korun.

Lednička a mrazák
5 075 Kč ročně

Chtějte extratřídu

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Stará lednice je jedním z největších žroutů elektřiny. Vyměňte ji za energeticky úspornou a zeštíhlete účet o 5 075 Kč za rok. 
Oblíbený spotřebič, který poskytuje své služby 24 hodin 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože se prakticky nezastaví, je jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Správně nachlazený vydrží sloužit dlouho a svou spotřebu drží na uzdě. Pokud lednici necháte dlouho mimo Vaši pozornost, budou její nároky s rostoucím časem stále větší.

Nepodchlazujte – ideální teplotou v chladničce je 5-8 °C, každý další stupeň zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může být u novějších ledniček 533 Kč za rok. U těch starších pak klidně i 865 Kč ročně.

Netolerujte námrazu – 3-5 milimetrů námrazy v mrazničce zvyšuje spotřebu o 30 %. 1 centimetr potom vytvoří nárůst spotřeby o neuvěřitelných 75 %, což u starších lednic může dělat třeba i 3 000 Kč za rok!

Na věku záleží
Stará chladnička třídy E (dříve B) se s novým spotřebičem třídy A (dříve A+++) nemůže rovnat. Běžně velká lednice s objemem okolo 220 litrů vám i nepodchlazená může na spotřebě „prožrat“ 5 075 Kč ročně navíc.

Na spotřebu chladničky má nakonec vliv i řada dalších aspektů. Jak často ledničku otevíráte? Nesvítí na ní sluníčko? Má kolem sebe dost prostoru pro odvětrávání?

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.

LED žárovky
2 540 Kč ročně

Budiž LED světlo!

Vhodné pro: všechny distribuční sazby

Vyměňte obyčejné žárovky za úsporné LED a ušetřete za rok klidně i 2 540 Kč. Investice do nových žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

Bez světla se jen tak někdo neobejde, to je více než jasné. Ale jak se vyhnout temným chvilkám při kontrole vyúčtování? Představte si, že jedna LED žárovka při průměru 3 hodiny svícení za den ušetří oproti té klasické stowattové přibližně 847 korun za rok. Zkuste si schválně projít svůj byt nebo dům. Kolik jich máte na výměnu?

Samozřejmě že ne všechny žárovky svítí 3 hodiny denně a ne všechny mají příkon 100W, ale i tak můžete v běžném bytě 3+1 výměnou 8 žárovek ušetřit v klidu 2 540 Kč za rok. V domě, kde by mohlo být starých žárovek 13, je pak roční úspora skoro 4 641 korun.

Zároveň také nemusíte co půlrok lézt na stůl, židli nebo štafle, abyste měnili věčně praskající staré žárovky. Životnost LED žárovek je totiž 10 let, což je přibližně desetkrát více než u těch klasických.

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.