Vyhledat na webu
Zavřít

Úsporný tarif pro odběratele elektřiny

Úsporný tarif byla jedna z forem vládní pomoci domácnostem se zvýšenými náklady na energie.

Jeho součástí bylo i odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje, což skončilo 31. 12. 2023. Mezitím ceny silové elektřiny klesly, ale narostla regulovaná část. ceny energií, kterou dodavatelé energií ovlivnit nemohou.

Regulovanou část ceny energií stanovuje Energetický regulační úřad na základě vydávaného cenového rozhodnutí. Zvýšení regulované složky ceny elektřiny se promítne do celkových cen od ledna 2024 rozdílně podle distribuční sazby a distribučního území.

Například zákazníkům na území ČEZ Distribuce, a.s. se zvýší cena za 1 MWh u distribuční sazby:
D02d o 1 209 Kč
D25d o 1 107 Kč
D57d o 1 048 Kč

V těchto částkách, které uvádíme včetně 21% DPH je obsaženo znovuzavedení poplatku na obnovitelné zdroje energie (POZE) ve výši 599 Kč, zvýšení ceny systémových služeb a zvýšení variabilní části ceny za distribuci. Dále zákazníci zaplatí více i za rezervovaný příkon (cena za jistič) a to 595 Kč včetně daně za rok u distribuční sazby D02d a při kapacitě hlavního jističe 3×25 A, u distribuční sazby D25d a stejné kapacitě jističe činí navýšení 508 Kč, u distribuční sazby D57d a kapacitě hlavního jističe 3×32 A je to 929 Kč.


Státní podpora

Vyšší ceny energií, potravin a dalšího zboží mohou dostat domácností do finančních problémů. V takové situaci je možné využít státní podporu, která pomůže s vysokými náklady na provoz domácnosti.
Jaké příspěvky můžete získat?

Šetřit energiemi má smysl

V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.