Vážení zákazníci, omlouváme se, ale operátoři na naší zákaznické lince v těchto dnech řeší větší počet požadavků, než je obvyklé. Abyste se vyhnuli čekání na telefonu, využijte naši samoobsluhu.

×

Úsporný tarif pro odběratele elektřiny

Příspěvek z Úsporného tarifu

Úsporný tarif je jedna z forem vládní pomoci domácnostem se zvýšenými náklady na energie, která se uplatňuje od 1. 10. 2022.
Domácnosti s distribuční sazbou D01d, D02d a D25d dostanou 3 500 Kč. Ti, kteří mají sazbu D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d pak získají 2 000 Kč. Příspěvek nezískají domácnosti s distribuční sazbou D27d a D61d.

Jednorázový příspěvek se od října promítá v nastavených zálohách, dokud nebude stanovená výše příspěvku vyčerpaná.

ZASTROPOVÁNÍ CEN ENERGIÍ  ->

SIPO nebo inkaso

Pokud hradíte zálohy inkasem či přes SIPO, neúčtujeme říjnové a popřípadě ani další zálohové platby, a to až do vyčerpání výše příspěvku. Poté budeme účtovat zálohy opět dle platebního kalendáře.

Trvalý příkaz nebo složenka

V případě, že zálohy platíte trvalým příkazem nebo složenkou, můžete si platby o výši příspěvku snížit sami, nebo počkat na vyúčtování, ve kterém příspěvek řádně zaúčtujeme.

Úsporný tarif získáte automaticky

Nic pro to nemusíte udělat.

Příspěvek pomůže s úhradou záloh

Pokud hradíte zálohy inkasem či přes SIPO, snížíme již říjnové platby sami. V případě, že zálohy platíte bankovním převodem nebo složenkou, můžete si platby o výši příspěvku snížit sami, nebo počkat na vyúčtování, ve kterém příspěvek řádně zaúčtujeme.

Výše příspěvku dle distribuční sazby

Domácnosti s distribuční sazbou D01d, D02d a D25d dostanou 3.500 Kč. Ti, kteří mají sazbu D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d pak získají 2.000 Kč. Příspěvek nezískají domácnosti s distribuční sazbou D27d a D61d.

Odpuštění POZE do konce roku 2023

Poplatky za OZE, což je obvykle 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny, nebudou účtovány od začátku října 2022 do konce prosince 2023. 

1. 1. 2023

Zastropování cen elektřiny a plynu 

říjen 2022

Poskytnutí prvního příspěvku z Úsporného tarifu

31. 8. 2022

Vydání vládního nařízení

24. 8. 2022

Vláda schválila finální podobu příspěvku z Úsporného tarifu.

Státní podpora při růstu cen energií

Nezvykle vysoké ceny energií, potravin a dalšího zboží dostávají stále více domácností do finančních problémů. Právě v této době je možné využít státní podporu, která je k dispozici.
Jaké příspěvky na pomoc s růstem cen energií můžete získat?

Další odpovědi na Vaše otázky

 • Snížíte mi zálohy?

  Máte-li pro úhradu záloh nastaveno inkaso či SIPO, snížíme Vám platby sami a Vy se nemusíte o nic starat. To znamená, že v říjnu Vám strhneme zálohu sníženou o výši příspěvku. Pokud máte předepsané zálohy nižší, než je přiznaný příspěvek, budeme postupovat opakované každý další měsíc, dokud celý příspěvek neuplatníme, nebo do doby, než Vám pošleme vyúčtování.

  Pokud platíte zálohy bankovním převodem či složenkou, můžete si počínaje říjnovou zálohou snížit jednu nebo více plateb tak, abyste nám v souhrnu poslali méně o částku přiznaného příspěvku. V případě, že zaplatíte zálohu v předepsané výši, o příspěvek samozřejmě nepřijdete a vše bude řádně zaúčtováno v nejbližším ročním vyúčtování.

 • Jak vysoký příspěvek letos dostanu?

  První příspěvek, který vláda poskytne je následující:

  Distribuční sazba = výše příspěvku

  Sazba D01d = 3 500 Kč
  Sazba D02d = 3 500 Kč
  Sazba D25d = 3 500 Kč
  Sazba D26d = 2 000 Kč
  Sazba D35d = 2 000 Kč
  Sazba D45d = 2 000 Kč
  Sazba D56d = 2 000 Kč
  Sazba D57d = 2 000 Kč

  Orientačně si svůj příspěvek pro rok 2022 a 2023 může spočítat v kalkulačce, kterou spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

  Tento příspěvek z úsporného tarifu se u domácností začneme zohledňovat letos v říjnu. Ve stejném termínu vláda spustí také další pomoc v podobě odpuštění poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Ta poběží od letošního října do konce příštího roku a pomůže jak domácnostem, tak firmám. Domácnosti díky odpuštění poplatků za POZE ušetří 599 korun za každou megawatthodinu spotřebované elektřiny.

  Další příspěvek z úsporného tarifu bude u domácností zohledněn příští rok v únoru. Do konce příštího roku bude také pokračovat vládní pomoc v podobě odpouštění poplatků za podporované zdroje.

 • Kde uvidím odpuštění POZE?

  Odpuštění POZE se týká období od 1. 10. 2022 do 31. 12. 2023. POZE činí obvykle 599 Kč včetně DPH za každou spotřebovanou MWh elektřiny. Konkrétní výše úspory se promítne do Vašeho příštího ročního vyúčtování na základě Vaší skutečné spotřeby. V novém platebním kalendáři, který posíláme vždy s ročním vyúčtováním, zohledníme odpuštění POZE do Vašich budoucích záloh.

   

 • Co když se v říjnu přestěhuji? Od koho dostanu příspěvek?

  Ke dni 23. 8. dodavatelé elektřiny museli nahlásit své odběratele z řad domácností. Na nahlášené zákazníky pak obdržel finanční kompenzaci.

  Pokud jste byl např. 23. 8. 2022 u Centropolu a 15.10. se přestěhujete, tak my vycházíme ze situace 23. 8. a příspěvek obdržíte od nás, od Centropolu. Příspěvek obdrží ten, na kterého je smlouva na dodávku elektřiny vedena.

 • Co je to Úsporný tarif a pro koho je určen?

  Úsporný tarif je připraven pro všechny domácnosti, které využívají elektřinu a zemní plyn, případně obojí. Je to fixní částka, kterou z ročního vyúčtování energií za zákazníka přímo obchodníkovi zaplatí stát. Její konkrétní výše je určena podle distribuční sazby, případně pásma spotřeby příslušného odběrného místa, tedy podle toho, na co elektřinu (svítí/vaří/topí) nebo zemní plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používáte. Slouží-li Vám v domácnosti elektřina i zemní plyn, získáte příspěvek dvakrát.

 • S čím můžu počítat příští rok?

  V roce 2023 budou zastropovány ceny energií. Do konce roku 2023 mají domácnosti i firmy odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje (POZE). Příspěvek z Úsporného tarifu pro rok 2023 se vyplácet nebude.

  Aktuální informace k vládní pomoci s cenami za energie najdete na www.energiezamene.cz

   

Přejděte na zastropovanou cenu elektřiny a plynu

 • 6 050 Kč/MWh vč. DPH u elektřiny
 • 3 025 Kč/MWh vč. DPH u plynu

Smlouvu na dobu neurčitou se zastropovanými cenami si sjednejte online a získáte 500 Kč na nákupy v Datartu.

Zafixujte si cenu elektřiny

Dle vládního nařízení bude od 1. 1. 2023 automaticky účtovaná zastropovaná cena. Nicméně je to jen dočasné řešení. Zafixujte si cenu na 1 rok a budete znát maximální výši nákladů za energie až strop pomine.

Chci novinky o Úsporném tarifu

Odesláním e-mailu berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Šetřit energiemi má smysl

V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.