Vyhledat na webu
Zavřít

Stand-by režim

Spotřebiče nikdy nespí!
I v úsporném nebo naoko vypnutém režimu dokážou spotřebiče a elektronika odebírat energii.

Vhodné pro všechny distribuční sazby

1. Vždy připraven…odebírat energii

Za opravdové vypnutí každého jednoho spotřebiče a elektroniky ušetříte ročně „jen“ pár drobných. Když ale výdaje sečtete, za rok vám v rodinném rozpočtu běžné 2členné domácnosti najednou přibude i 1 790 Kč. Ve větších domácnostech bude číslo ještě vyšší.

Např. roční náklady v malé domácnosti jsou:

Spotřebič Spotřeba (kWh/rok) Cena (Kč/rok)
LED TV  18104
Rádio      318
Set top box nebo satelit    120711
PC sestava       18106
Modem    150889
Notebook  1590
Celkem3241919

2. Pořiďte si zásuvku s vypínačem

Tam, kde současně používáte více elektroniky, je nejlepší volbou obyčejná zásuvka s vypínačem. Jediným stiskem tlačítka totiž zvládnete ušetřit třeba i několik stovek ročně.  A náklady? Necelých 100 Kč.

3. Pozor na starší a málo využívané kusy

Podívejte se na zoubek elektronice a spotřebičům, které s vámi sdílí domácnost už několik let. Taková hifi věž byla kdysi určitě terno, dnes nám ale většinou slouží už jen na ukazování času a zbytečně prodražuje vyúčtování. Podobně když máte doma tiskárnu, kterou nevyužíváte denně, není nutné, aby byla neustále v pohotovostním režimu.

4. Vypněte i na dovolené

Všichni to ví, ale málokdo to opravdu dělá. Když jedete na delší dobu pryč, vypojte spotřebiče a elektroniku ze zásuvky. Kromě úspory energie snížíte i riziko požáru v případě úderu blesku nebo výkyvu napětí v síti. Proto před odjezdem vše zkontrolujte a nejlépe vypněte jističe pro světelný a zásuvkový okruh.

Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.