Vyhledat na webu
Zavřít

Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu, říká Aleš Pospíšil z Centropolu

Právo, 2. 6. 2020

„Pořádáme aukce dodavatelů energií. Zajistíme vám nejnižší ceny elektřiny a plynu na trhu!“  Možná jste to již někdy slyšeli. Ano, i tak může vypadat začátek neohlášené návštěvy před dveřmi vašeho domu či bytu nebo nevyžádaný telefon.

Zprostředkovatel nabídne, že vám zajistí nejlevnější energie. Stačí jen podepsat přihlášku do energetické aukce. Během ní se sjednotí určitý počet domácností či firem do jednoho balíku, o který pak dodavatelé energií soutěží. Zní to možná zajímavě, skutečnost je však jiná…

Lapený nadvakrát

„Takzvané energetické aukce jsou stále mimo dosah Energetického regulačního úřadu a energetického zákona“ vysvětluje Aleš Pospíšil. „Tyto pochybné aukce v podstatě zákazníka zbavují svobodné vůle v jednání. Do pasti se spotřebitel chytí hned nadvakrát, jestliže tomuto zprostředkovateli ,daruje´ v aukčním prodeji exkluzivitu,“ dodává.

Nešťastný klient v tom případě –  bez projevu vlastní vůle – putuje od dodavatele k dodavateli. Představa, že na této cestě dojde k nejlepším podmínkám, které trh nabízí, je podle Pospíšila iluzorní. „Před nájezdy těchto aukcionářů, kteří zastupují jen vzorek dodavatelů, chceme spotřebitele varovat. Výhodná cena elektřiny či plynu zajímá aukcionáře minimálně, důležitá je pro něho ale výše provize, kterou obdrží od dodavatele energií, kterému zákazníka přeprodají.

Chci slyšet jasné ANO

Jeden příklad za všechny. Sedmašedesátiletému Jiřímu R. z Ostravy zavolal pracovník firmy, která organizuje veřejné aukce energií. „Už pátý měsíc přeplácíte cenu za megawatthodinu elektřiny,“ oznámil mu hned zkraje. „To jste vážně nevěděl? A ani Vám od Vašeho dodavatele nepřišlo oznámení, abyste si uplatnil slevu?“ ptá se na oko zúčastněně a hned nabízí řešení. „Zúčastněte se výběrového řízení, ušetříte minimálně tři tisíce každý rok!“

Past je nastražena. Vykutálený zprostředkovatel z muže po pár minutách hovoru obratně vytáhne jeho iniciály, adresu bydliště i rodné číslo. Pak jen rychle oddrmolí formulku, že při nedodržení smluvních podmínek bude muset Jiří zaplatit pokutu šest tisíc korun. Není mu skoro rozumět, ale to je účel. Teď už jen musí získat jeho ústní souhlas, že se zúčastní výběrového řízení.

„Potřebuju slyšet jasné ANO nebo NE,“  hovoří náhle pomalu a srozumitelně.

„Ano,“ hlesne Jiří.

„Díky, tak to je vše,“ odvětí neznámý na druhém konci telefonu poté, co ještě dodá, že Jiří musí do 14 dnů poslat zpět dopis, v němž vyplní a podepíše plnou moc. Past sklapne.

Nechceš? Zaplať!

To ale není zdaleka všechno. Často se stane, že vám aukční obchodník nechá podepsat i smlouvu o exkluzivitě na správu vašeho odběrného místa. Když si poté budete chtít vybrat dodavatele energií sami, zamává vám zprostředkovatel před očima papírem a vyrukuje na vás s pokutou.

„A tady už jde opravdu do tuhého. Podpisem se totiž i na léta vzdáte práva na vlastní volbu dodavatele, který by vám nabídl podmínky jistě výhodnější. I naši zákazníci se pochopitelně stali terčem těchto nájezdníků. Máme velkou radost vždy, když zákazníkovi pomůžeme vyvázat se z pro něho nevýhodné smlouvy,“ říká Aleš Pospíšil.

Skončeme již nadobro s elektrošmejdy. Chystá se novela energetického zákonaLoni vznikla Deklarace dodavatelů elektřiny a plynu, na které se Centropol dohodl s dalšími klíčovými dodavateli. Deklarace předchází novele Energetického zákona. Ta by si měla posvítit i na tyto vykutálené aukcionáře a platnost plných mocí pro zprostředkovatele omezit na šest měsíců.