Vyhledat na webu
Zavřít

Horko, emisní povolenky i nervozita na trhu ženou ceny energií nahoru

feedit.cz, 8. 8. 2018

Letošní extrémně teplé počasí začalo promlouvat do aktuálních cen elektřiny. Lidé mnohem více využívají klimatizaci, chlazení, bazény, čímž zvyšují spotřebu v tzv. peakových hodinách, tj. mezi 8. až 20. hodinou. Teplo se podepisuje i na výrobě, protože snižuje výkon výrobních bloků elektráren, a to  náročnějším chlazením. Obnovitelné zdroje – větrné elektrárny či malé vodní zdroje – produkují minimální množství elektřiny, nebo jsou dokonce odstaveny, snižuje se i účinnost solárních panelů. Všechny tyto faktory tak zdražují ceny elektřiny pro tento a příští měsíc.

S uklidněním cen elektřiny  se však nedá počítat ani po skončení letošní vlny veder. Hlavní příčinou je rostoucí cena černého uhlí. V cenách se promítají i náklady na emisní povolenky, u kterých se až do roku 2020 předpokládá trvalý růst.

Co se týká plynu, v následujícím období očekáváme spíše mírný nárůst ceny této komodity, a to v rozmezí od 5 do maximálně 10 % z aktuální cenové hladiny. Tu na burze ovlivňují zejména cena ropy a stoupající cena elektrické energie. Šedou eminencí jsou geopolitické faktory, které mohou otočit směr vývoje cen. Konkrétně jde o jednání mezi USA a Íránem, mezi Washingtonem a Moskvou či Donaldem Trumpem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Situace je sice poměrně stabilizovaná, musíme si ale ještě počkat na finální (ne)dohody. Pokud by došlo k smířlivým dohodám, především o zrušení obchodních sankcí vůči Íránu a naplnění dovozu LNG z USA, můžeme předpokládat mírné snížen cen elektřiny a plynu.

A jaké jsou výhledy pro příští rok? Trh je stále nervózní a nestabilní, reaguje na každou negativní zprávu skokovým zvýšením cen elektřiny i plynu. Zpětný pokles je naproti tomu velmi pozvolný a v mnohých případech ani nestává.

Vít Brůha, manažer nákupu energií společnosti Centropol