Vážení zákazníci AZ Energies, která ukončuje činnost, rádi pro vás zajistíme dodávky energií. Novou smlouvu můžete ihned sjednat online, zanechat nám telefonní číslo, na které se ozveme zpět, nebo volejte ve všedních dnech na 800 575 575. S případy, jako je ten váš, máme zkušenosti a společně vše vyřešíme.
×
Vyhledat na webu
Zavřít
back Zpátky

Chci změnit distribuční sazbu elektřiny

Datum poslední revize: 14. 10. 2025

Distribuční sazba se uvádí ve smlouvě, v každém vyúčtování a najdete ji i v online Samoobsluze v detailu odběrného místa. Příslušnou distribuční sazbu každému odběrnému místu přiděluje distributor podle skladby spotřebičů. Pro běžně vybavenou domácnost jsou to jednotarifové D02d, případně D01d při velmi nízké spotřebě. U těchto distribučních sazeb se po celou dobu dodávky za distribuci elektřiny účtuje základní cena, takzvaný vysoký tarif.

Co je dvoutarifní distribuční sazba?

Dvoutarifová distribuční sazba s vysokým (VT) a nízkým tarifem (NT) se přiděluje odběrným místům, kde elektřina slouží k ohřevu vody (D25d), k vytápění (D57d, D26d) nebo k nabíjení elektromobilu (D27d).

Oprávněnost přidělení dvoutarifové sazby je třeba doložit potvrzením (revizní zprávou) o instalaci příslušného spotřebiče. Po několik hodin každého dne je pak za distribuci elektřiny účtována snížená cena, nízký tarif (dříve noční proud). Spínání nízkého tarifu se uskutečňuje automaticky pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO).

 

Podle distribuční sazby jsou odstupňované některé regulované platby za elektřinu. Může se stát, že dříve přidělená distribuční sazba neodpovídá aktuálnímu vybavení domácnosti, a je proto dobré ověřit, zda je správně nastavená.

Přehled aktuálně nabízených distribučních sazeb

Název sazbyPro koho je zasba vhodná?Máte nárok na nízký tarif?
D01dMalé domácnosti s malou spotřebou elektřiny.Ne, jednotná cena elektřiny po celý den.
D02dDomácnost s běžnými spotřebiči bez ohřevu vody a bez vytápění eletřinou. Ne, jednotná cena elektřiny po celý den.
D25dDomácnosti s běžnými spotřebiči a ohřevem vody elektrickým bojlerem.Ano, 8 hodin denně.
D26dPro akumulační topení a mnohonásobný ohřev vody.Ano, 8 hodin denně.
D27dDomácnosti s běžnými spotřebiči a elektromobilem.Ano, 8 hodin denně.
D57dDomácnosti využívající přímotopná topení, elektrokotle a tepelná čerpadla.Ano, 20 hodin denně.
D61dVíkendová sazba pro rekreační objekty.Ano, od pátku 12:00 do neděle 22:00.

Již nepřidělované, ale existující distribuční sazby

Název sazbyPro koho je zasba vhodná?Máte nárok na nízký tarif?
D35dpřidělovaná do 31. 3. 2016 domácnostem s hybridním vytápěnímAno, je 16 hodin denně.
D45dpřidělovaná do 31. 3. 2016 domácnostem s přímotopyAno, je 20 hodin denně
D55dpřidělovaná domácnostem s tepelným čerpadlem uvedeným do provozu do 31. 3. 2005Ano, 22 hodin denně.
D56ddomácnosti využívající tepelné čerpadlo a toto čerpadlo bylo uvedeno do provozu do roku 2016Ano, 22 hodin denně.
Změna mezi jednotarifovými sazbami

Distribuční sazba D01d určená pro malý odběr elektřiny se v souladu s Cenovým rozhodnutím ERÚ přiznává pro odběrná místa s maximální proudovou hodnotou hlavního jističe do 3x63A. Vyplatí se při roční spotřebě do 650 kWh, tedy pro domácnosti jednotlivců či párů vybavené úspornými spotřebiči nebo pro rekreační objekty.

Distribuční sazba D02d je v České republice nejrozšířenější a mají ji domácnosti s obvyklou skladbou spotřebičů, jako je lednička, mrazák, pračka, myčka, sušička, elektrický sporák nebo trouba.

O změnu mezi jednotarifovými distribučními sazbami můžete požádat v online Samoobsluze.

Změna je provedena zpravidla do 14 dnů.
Distribuční sazbu lze měnit nejdříve 1 rok po poslední změně sazby.

Přechod na dvoutarifovou sazbu

Dvoutarifová sazba se přiděluje odběrným místům, kde elektřina slouží kromě běžných spotřebičů také pro ohřev vody, k vytápění nebo k nabíjení elektromobilu. Po určitou část dne je za distribuci elektřiny účtována snížená cena – nízký tarif. Spínání nízkého tarifu se uskutečňuje automaticky pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO).

Distribuční sazba D25d (akumulační spotřebiče – topení, bojler) do 3,5 kW
  1. Oznamte telefonicky svému distributorovi porušení plomb v rozvaděči:
    ČEZ Distribuce: 800 850 860
    EG.D Distribuce: 800 22 55 77
    PREdistribuce: 800 823 823
  2. Elektroinstalační firma provede příslušnou úpravu odběrného místa (instalaci elektrického zařízení pro vytápění objektu či ohřev vody a přípravu jeho blokování v dobách vysokého tarifu).
  3. Po úpravě odběrného místa elektroinstalační firma vystaví revizní zprávu.
  4. V online Samoobsluze vyplňte formulář Žádost o změnu smlouvy a podepsaný jej vložte do formuláře.
  5. My požádáme provozovatele distribuční soustavy o instalaci HDO, případně o výměnu elektroměru a opětovné zaplombování rozvaděče.
Distribuční sazba D25d (akumulační spotřebiče – topení, bojler) nad 3,5 kW
  1. Vyplňte odpovídající formulář podle příslušného distributora (níže ke stažení).
  2. Podepsaný formulář zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cz nebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem a my jej předáme distributorovi.
  3. Do 30 dnů od nás obdržíte Smlouvu o připojení ve dvojím vyhotovení, jedno podepište a zašlete zpět na uvedenou korespondenční adresu. Pokud si Smlouvu o připojení zajistíte s distributorem napřímo, zašlete nám kopii smlouvy se změnou potvrzenou distributorem, abychom mohli váš požadavek dál řešit.
  4. Oznamte telefonicky svému distributorovi porušení plomb v rozvaděči:
    ČEZ Distribuce: 800 850 860
    EG.D Distribuce: 800 22 55 77
    PREdistribuce: 800 823 823
  5. Elektroinstalační firma provede příslušnou úpravu odběrného místa (instalaci elektrického zařízení pro vytápění objektu či ohřev vody a přípravu jeho blokování v dobách vysokého tarifu).
  6. Po úpravě odběrného místa elektroinstalační firma vystaví revizní zprávu.
  7. V online Samoobsluze vyplňte formulář Žádost o změnu smlouvy a podepsaný jej spolu s revizní zprávou či příslušným formulářem distributora a kopií Smlouvy o připojení zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem.
  8. My požádáme provozovatele distribuční soustavy o instalaci HDO, případně o výměnu elektroměru a opětovné zaplombování rozvaděče.
Distribuční sazba D26d (akumulační topení, může být v kombinaci s bojlerem)
  1. Vyplňte odpovídající formulář podle příslušného distributora (níže ke stažení).
  1. Podepsaný formulář zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem a my jej předáme distributorovi.
  2. Do 30 dnů od nás obdržíte Smlouvu o připojení ve dvojím vyhotovení, jedno podepište a zašlete zpět na uvedenou korespondenční adresu. Pokud si Smlouvu o připojení zajistíte s distributorem napřímo, zašlete nám kopii smlouvy se změnou potvrzenou distributorem, abychom mohli váš požadavek dál řešit.
  3. Oznamte telefonicky svému distributorovi porušení plomb v rozvaděči:
    ČEZ Distribuce: 800 850 860
    EG.D Distribuce: 800 22 55 77
    PREdistribuce: 800 823 823
  4. Elektroinstalační firma provede příslušnou úpravu odběrného místa (instalaci elektrického zařízení pro vytápění objektu či ohřev vody a přípravu jeho blokování v dobách vysokého tarifu).
  5. Po úpravě odběrného místa elektroinstalační firma vystaví revizní zprávu.
  6. V online Samoobsluze vyplňte formulář Žádost o změnu smlouvy a podepsaný jej spolu s revizní zprávou či příslušným formulářem distributora, kopií Smlouvy o připojení a popřípadě výpočtem tepelných ztrát zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem.
  7. My požádáme provozovatele distribuční soustavy o instalaci HDO, případně o výměnu elektroměru a opětovné zaplombování rozvaděče.

 

Distribuční sazby D27d (dobíjecí stanice pro elektromobil)

Postup je stejný jako u distribuční sazby D25d nad 3,5 kW. S tím rozdílem, že v online Samoobsluze k Žádosti o změnu smlouvy přiložte kromě výše zmíněných podkladů také doklad o vlastnickém, případně užívacím právu (leasing apod.) k elektromobilu.

  1. Vyplňte odpovídající formulář podle příslušného distributora (níže ke stažení).
  1. Podepsaný formulář zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem a my jej předáme distributorovi.
  2. Do 30 dnů od nás obdržíte Smlouvu o připojení ve dvojím vyhotovení, jedno podepište a zašlete zpět na uvedenou korespondenční adresu. Pokud si Smlouvu o připojení zajistíte s distributorem napřímo, zašlete nám kopii smlouvy se změnou potvrzenou distributorem, abychom mohli váš požadavek dál řešit.
  3. Oznamte telefonicky svému distributorovi porušení plomb v rozvaděči:
    ČEZ Distribuce: 800 850 860
    EG.D Distribuce: 800 22 55 77
    PREdistribuce: 800 823 823
  4. Elektroinstalační firma provede příslušnou úpravu odběrného místa.
  5. Po úpravě odběrného místa elektroinstalační firma vystaví revizní zprávu.
  6. V online Samoobsluze vyplňte formulář Žádost o změnu smlouvy a podepsaný jej spolu s revizní zprávou či příslušným formulářem distributora, kopií Smlouvy o připojení a dokladem o vlastnickém, případně užívacím právu (leasing apod.) k elektromobilu zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem.
  7. My požádáme provozovatele distribuční soustavy o instalaci HDO, případně o výměnu elektroměru a opětovné zaplombování rozvaděče.
Distribuční sazba D57d (instalace přímotopů, elektrokotle, tepelného čerpadla)

Postup je stejný jako u distribuční sazby D25d nad 3,5 kW. Součtový instalovaný příkon přímotopných spotřebičů (včetně akumulačního spotřebiče pro ohřev vody), musí činit nejméně 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Pokud této hodnoty nedosahuje, je nutné doložit výpočet tepelných ztrát. Při instalaci tepelného čerpadla u distribuce ČEZ se dokládá Protokol o instalaci tepelného čerpadla.

  1. Vyplňte odpovídající formulář podle příslušného distributora (níže ke stažení).
  1. Podepsaný formulář zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem a my jej předáme distributorovi.
  2. Do 30 dnů od nás obdržíte Smlouvu o připojení ve dvojím vyhotovení, jedno podepište a zašlete zpět na uvedenou korespondenční adresu. Pokud si Smlouvu o připojení zajistíte s distributorem napřímo, zašlete nám kopii smlouvy se změnou potvrzenou distributorem, abychom mohli váš požadavek dál řešit.
  3. Oznamte telefonicky svému distributorovi porušení plomb v rozvaděči:
    ČEZ Distribuce: 800 850 860
    EG.D Distribuce: 800 22 55 77
    PREdistribuce: 800 823 823
  4. Elektroinstalační firma provede příslušnou úpravu odběrného místa (instalaci elektrického zařízení pro vytápění objektu či ohřev vody a přípravu jeho blokování v dobách vysokého tarifu).
  5. Po úpravě odběrného místa elektroinstalační firma vystaví revizní zprávu.
  6. V online Samoobsluze vyplňte formulář Žádost o změnu smlouvy a podepsaný jej spolu s revizní zprávou či příslušným formulářem distributora, kopií Smlouvy o připojení, popřípadě Protokolem o instalaci tepelného čerpadla a výpočtem tepelných ztrát zašlete jako sken na e-mail: podpora@centropol.cznebo poštou na adresu: CENTROPOL ENERGY, a. s., Vaníčkova 1594/1, 400 01 Ústí nad Labem.
  7. My požádáme provozovatele distribuční soustavy o instalaci HDO, případně o výměnu elektroměru a opětovné zaplombování rozvaděče.
PRE žádost o připojení
EG.D žádost o připojení
ČEZ žádost o připojení
Pomohl vám článek?

Pomozte nám stránku zdokonalovat – dejte nám hodnocení, jak se vám líbila.