Osvobození od DPH za listopad a prosinec 2021

ElektřinaPlynÚspory

Díky osvobození od DPH na elektřinu a plyn za listopad a prosinec 2021 domácnosti ušetří

V říjnu loňského roku rozhodla tehdejší ministryně financí, že budou listopadové a prosincové dodávky plynu a elektřiny včetně souvisejících služeb osvobozeny od DPH. Lidsky řečeno, po tyto dva měsíce neplatíte u energií daň z přidané hodnoty 21 %. Opatření přišlo jako pomoc v souvislosti s rostoucími cenami, a to ve chvíli, kdy řada z odběratelů přišla o svého dodavatele. Centropol je ale silný, a tak se snažíme všem, kteří se ocitli bez dodavatele, pomoci. Nadále krotíme v rámci možností ceny a vysvětlujeme vše ze světa energií.

Prominutí DPH pro všechny

Dobrá zpráva je, že odpuštění daně z přidané hodnoty se týká každého, ať už jste energetickou bouří prošli bez problémů, nebo jste byli nuceni po pádu dodavatele přejít k jinému. Vztahuje se tedy na všechny zákazníky Centropolu se smlouvou o dodávkách elektřiny či plynu. Na úsporu se mohou těšit domácnosti, podnikatelé, firmy, instituce, družstva nebo společenství vlastníků.

Proč těšit? Odpuštění DPH se totiž projeví až ve vašem vyúčtování. Aby bylo všechno v pořádku, je tedy potřeba platit zálohy, nejčastěji měsíční, jak jste zvyklí.

Odpuštění DPH se týká nejen spotřebované energie

Prominutí DPH se vztahuje na spotřebu elektřiny a plynu včetně vedlejších výdajů, jako je například platba za distribuci, poplatek za obnovitelné zdroje nebo související daně. Je potřeba mít na paměti, že odpuštění se týká skutečně jen DPH, ne celkové fakturované částky za energie, a to pouze za listopad a prosinec. 

Kolik Vám toto rozhodnutí ušetřilo, spočítáme snadno: za listopad a prosinec odečteme od vaší spotřeby bez DPH všechny zaplacené zálohy. Výsledek zahrneme do pravidelného vyúčtování, které vyčíslí přeplatek nebo nedoplatek. Nedoplatek je potřeba uhradit do 14 dnů, v jeho výši už bude úleva na DPH zohledněná. U přeplatku vrátíme relevantní část zaplacených záloh, včetně DPH za osvobozené měsíce.

Obejde se to bez administrativy. Zálohy zůstávají

Vaše listopadové a prosincové zálohy tedy v plné výši započítáme jako úhradu energií, neoddělíme z nich za vás platbu DPH pro stát, jako to děláme běžně. Protože se jedná o krátkodobé a jednorázové opatření, není potřeba cokoliv měnit. Předpis záloh platí, jak jste na něj zvyklí.

Podnikatelé: co je potřeba vědět

Pro firmy je důležité, že si za osvobozené období neuplatní odpočet DPH z provedené platby. Celá jeho výše se totiž přesouvá do základu daně. Pokud to vaše firma potřebuje, umíme na vyžádání vystavit doklad o přijaté záloze s nulovým DPH. Prominutí DPH se samozřejmě projeví na nejbližší vyúčtovací faktuře.

Přišlo vyúčtování. Jak ho číst?

Jestliže budete mít za osvobozené období ve vyúčtování nedoplatek, nebudeme vám k jeho výši připočítávat DPH. V případě listopadového a prosincového přeplatku vám vrátíme poměrnou část 21 % DPH ze záloh, které jste uhradili před účinností Rozhodnutí Ministerstva financí a které přesáhly spotřebu ve vašem odběrném místě.

Jsme tu pro vás

 Pokud byste potřebovali cokoliv dalšího vysvětlit, rádi pomůžeme. Spojte se s námi!

Odpuštění DPH v kostce

  • Úleva se týká období listopad a prosinec 2021
  • Platí pro všechny odběratele, domácnosti, firmy či instituce
  • DPH získáte zpět v rámci vyúčtování
  • Zálohy se nemění, zůstávají v předepsané výši