Vyhledat na webu
Zavřít

Složitou situaci s energiemi vyřeší stabilní dodavatel

ElektřinaPlyn

V posledních týdnech a měsících je energetika daleko větší téma, než jsme byli zvyklí. Cena elektřiny i plynu na burze totiž raketově vyrostla a mezi lidmi se začaly šířit různé poplašné zprávy. Situace možná není ideální, ale všechny zákazníky, a to jak naše, tak i klienty ostatních dodavatelů, bychom chtěli uklidnit. Bez energií určitě nezůstanete a my jsme jeden ze stabilních dodavatelů energií, který se o vás postará.

 • Chcete dodavatele, na kterého se můžete spolehnout? 
  Nechte nám na sebe kontakt, co nejrychleji se vám ozveme.

 • Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Ceny energií skutečně rostou, ale…

Je pravda, že cena elektřiny i plynu během posledního roku vzrostla, a to skutečně o dost (elektřina vystoupala až o 306 %, plyn pak dokonce až o 386 %). Co však často unikne pozornosti, je fakt, že tato čísla platí pro energetickou burzu. Tedy místo, kde nakupují dodavatelé pro své zákazníky. Vznikají pak poplašné zprávy, že dodavatelé zdražili o 300 % a podobně, což ale není pravda.

Naši zákazníci jsou v bezpečí

Hlavním úkolem dodavatele energií je nakoupit pro své zákazníky energie co nejvýhodněji a dostatečně dopředu a ochránit je tak před výkyvy trhu. A přesně tak to děláme i my. Konzervativní nákupní strategií chráníme své zákazníky před prudkým zdražováním. Před letošní zimou máme plný plynový zásobník a elektřinu od výrobců pro naše zákazníky nakoupenou. Je pravda, že poslední výkyv byl natolik extrémní, že v historii nemá obdoby. I my jsme tak museli reagovat a ceny zvýšit, přesto jsme splnili svoji funkci a stali se účinným nárazníkem, který dopad na zákazníka ztlumil na minimum. To nám umožnila skutečnost, že naše společnost stojí na pevných základech.

Proto můžeme nyní pomáhat i zákazníkům, které jejich současný dodavatel zklamal. Všichni totiž neobchodovali tak zodpovědně jako my, a proto dostali se do existenčních problémů. Pokud jste zákazníkem takového dodavatele, není vůbec nutné panikařit. Řešení je skutečně jednoduché.

Když váš dodavatel energií skončí

Výše zmíněný růst cen energií v České republice způsobil existenční problémy několika dodavatelů energií, kteří příliš dlouho otáleli s nákupem velkého množství komodity a čekali, na nejvýhodnější ceny, aby měli co nejvyšší zisk. Ti museli skončit svoje působení a vyhlásit takzvaný úpadek. Pokud to postihlo i vašeho dodavatele, nemusíte se bát, že byste ze dne na den zůstali bez elektřiny nebo plynu. Zákazníci jsou v takových případech chráněni institutem dodavatele poslední instance určeným Energetickým regulačním úřadem, k němuž jsou automaticky převedeni. Není tedy potřeba nikam volat.

Šest měsíců s dodavatelem poslední instance

Dodavatel poslední instance vám má poskytnout čas na to, abyste si mohli najít nového dodavatele energií. Proto je lhůta, po kterou vám bude zajišťovat dodávku elektřiny nebo plynu, omezena na 6 měsíců. Po této době je případný odběr elektřiny nebo plynu považován za neoprávněný a vystavili byste se riziku přerušení dodávek energií, možnému vymáhání náhrady za vzniklé škody a v krajním případě i odmontování elektroměru nebo plynoměru.  

Přechod k novému dodavateli se ale vyplatí i finančně, protože ceny dodavatelů poslední instance jsou vyšší než ceny u běžných dodavatelů energií. Jak na to?

Kdo je váš dodavatel poslední instance?

Dodavatelé poslední instance jsou ze zákona stanoveni teritoriálně v závislosti na oblasti, kde se vaše odběrné místo nachází. U elektřiny je to ČEZ Prodej pro Karlovarský, Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, E.ON Energie pro Vysočinu, Jihočeský, Jihomoravský a Zlínský kraj a Pražská energetika pro Prahu a její blízké okolí. U zemního plynu jsou to innogy Energie pro Karlovarský, Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský, Jihomoravský, Zlínský kraj a Vysočinu, E.ON Energie pro Jihočeský kraj a Pražská plynárenská pro Prahu a okolí.

9 jednoduchých kroků, jak postupovat

 1. Zůstaňte v klidu, dodávky vám zajistí dodavatel poslední instance.
 2. Vezměte si k ruce poslední vyúčtování.
 3. Dohledejte v něm podstatné informace – jaká distribuční sazba (elektřina) nebo pásmo spotřeby (zemní plyn) se vás týká. (Případně Vám později rád pomůže vybraný nový dodavatel)
 4. Ujistěte se, jak velkou spotřebu komodity jste v minulém roce měli.
 5. Hledejte dodavatele elektřiny nebo plynu, který už na trhu opravdu nějakou dobu figuruje a stará se minimálně o desetitisíce zákazníků.
 6. Prohledejte recenze a zkušenosti jeho zákazníků, kterých je plný internet.
 7. Vybraného dodavatele následně poptejte a vyžádejte si nezávaznou nabídku. Měl být schopen vám cenu fixovat. (K hovoru si každopádně vezměte k ruce zmíněné poslední vyúčtování.)
 8. Vyberte si toho, který vás přesvědčí nejen cenou, ale přístupem k řešení vaší situace.
 9. Hotovo, zbytek zařídí dodavatel za vás.

 • Chcete dodavatele, na kterého se můžete spolehnout? 
  Nechte nám na sebe kontakt, co nejrychleji se vám ozveme.

 • Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.