Pomáháme vám zvládnout růst cen energií

web-zastropovani

Stabilně

Výrobu elektřiny rezervujeme s předstihem a zásobníky plníme zemním plynem tak, aby naši zákazníci měli vždy dobrou cenu a stabilního dodavatele.

web-newsletter

S péčí a pochopením

Naše služby stále zlepšujeme a nasloucháme tomu, co říkáte. Na Googlu i Seznamu jsme díky vám nejlépe hodnoceným dodavatelem za poslední rok.

Opravdu férově

Pro rok 2023 jsou ceny elektřiny a plynu zastropované. Aktuální situace nám ale umožňuje nabídnout novým i našim zákazníkům ceny nižší.

Připravili jsme pro vás kompletní přehled státní podpory, která pomáhá pokrýt náklady spojené s nárůstem cen energií.

ZJISTIT VÍCE ->

Nejčastější dotazy k novým ceníkům a úpravě záloh

 • Kde uvidím aktuální výši záloh?

  Aktuální výši Vašich záloh najdete v online Samoobsluze. Zjistíte jejich výši, termíny úhrady i historii plateb. Můžete zde také zadat požadavek na změnu výše záloh.

  Optimální nastavení záloh ověřujeme pravidelně, obvykle s vyúčtováním. Přesto může nastat situace, kdy vzhledem k růstu cen energií upravíme výši záloh a pošleme vám nový platební kalendář. Do obdržení nového platebního kalendáře samozřejmě platí stávající výše záloh.

  V případě, že ještě nemáte vytvořený svůj přístup do samoobsluhy, můžete tak sami učinit přímo tady.

 • Upravíte mi zálohy?

  S ohledem na úpravu ceny provádíme revizi nastavení záloh a pokud vyhodnotíme, že by mohl vzniknout vyšší přeplatek, případně nedoplatek, zašleme Vám platební kalendář s upravenými zálohami. Do té doby zůstává v platnosti stávající předpis záloh. 

 • V ceníku jsou uvedeny ceny za MWh. Jak si spočítám, o kolik se mi změní cena za celý rok?

  K orientačnímu určení vašich ročních nákladů na elektřinu/zemní plyn potřebujete ceník vašeho produktu. Všechny ceníky jsou ke stažení zde. Ten, který platí pro vaše odběrné místo, jsme vám zaslali. Další položkou nutnou k výpočtu je vaše roční spotřeba. Buď ji znáte, nebo ji najdete v posledním ročním vyúčtování. U elektřiny potřebujete také znát vaši distribuční sazbu a velikost hlavního jističe, což jsou údaje uvedené rovněž ve vyúčtování. U plynu následně postupujte podle modelového příkladu. I při nulové spotřebě platíte měsíční platby.

  Modelový příklad pro elektřinu

  Distribuční sazba: D02d,
  Jistič: 3x25A,
  Spotřeba: 3MWh (3 000 KWh),
  Distribuční území: ČEZ

  Položky v ceníku s jednotkou Kč/MWh: roční spotřebu v MWh vynásobíme v ceníku uvedenou jednotkovou cenou za MWh
  (3 × 7 680,39) = 23 041,17 Kč
  Položky Kč/měsíc: součet celkové fixní ceny a měsíční platby za jistič vynásobíme 12 (počet měsíců v roce):
  (87,20 + 137) × 12 = 2 690,40 Kč
  Položky Kč/A/měsíc: Cenu na podporu výkupu elektřiny (pro domácnosti je stanovena na 495 Kč bez DPH) vynásobíme roční spotřebou:
  3 × 495 = 1 485 Kč
  Celkem bez DPH: 23 041,17 + 2 690,40 + 1 485 = 27 216,57 Kč
  Cekem s DPH (21 %): 27 216,57 × 1,21 = 32 932 Kč

  Modelový příklad pro plyn

  Distribuční území: GasNet, s.r.o.,
  Pásmo spotřeby: do 1,89 MWh,
  Spotřeba: 1,5 MWh (1 500 KWh)

  Položky v ceníku s jednotkou Kč/MWh: roční spotřebu v MWh vynásobíme celkovou v ceníku uvedenou jednotkovou cenou za MWh
  (1,5 x 3187,85) = 4 781,78 Kč
  Položky Kč/měsíc: součet celkové fixní ceny a měsíční platby vynásobíme 12 (počet měsíců v roce):
  93,07 x 12 = 1 116,84 Kč
  Celkem s DPH: 4 781,78 + 1 116,84 = 5 898,62 Kč
  Cekem s DPH (21 %): 5 898,62 x 1,21 = 7 137 Kč

 • Jak poznáte, kolik elektřiny/plynu spotřebuji před a po změně ceny?

  Při změně ceny za dodávku elektřiny/plynu například po konci fixace nebo při úpravě ceníku provádí odhad stavu elektroměru/plynoměru sám dodavatel. Aktuální stav měřidla stanovujeme vždy kvalifikovaně na základě zákazníkovy předchozí spotřeby v kombinaci s údaji o předpokládané spotřebě pro dané odběrné místo podle takzvaného typového diagramu dodávky, který vyjadřuje průměrný roční průběh spotřeby. Jde o běžnou praxi. Pokud chcete mít spotřebu plně pod kontrolou, pak můžete provést samoodečet k datu změny ceny. Stačí údaj opsat z elektroměru či plynoměru, poslat nám jej prostřednictvím Samoobsluhy a my to ve vyúčtování zohledníme. I meziroční pokles spotřeby, například díky šetření, se kterým vám rádi poradíme, bude poměrně přesně promítnut k datu změny ceny. Kontrolní samoodečet můžete provádět kdykoli během roku. Po zaslání samoodečtu zvláštní fakturu nezasíláme, samoodečet zohledníme v ročním vyúčtování. Pro uznání samoodečtu je potřeba splnit tyto podmínky:

  Samoodečet nesmí být starší než 30 dní.
  Nahlášený stav musí být v souladu s předchozími stavy měřidel zjištěnými samoodečtem či distributorem.

  V případě dvoutarifových distribučních sazeb (D25d, D26D, D27d, D57d) musí odběratel nahlásit stav obou tarifů a musí odečíst hodnotu pouze před desetinnou čárkou.

  Samoodečet nelze uznat, pokud byl již v jeho době naplánován odečet distributorem, nebo pokud již dodavatel vystavil fakturu.

   

 • Snížíte mi cenu, když cena zemního plynu a elektřiny na burze klesá?

  Pod cenový strop dostaneme postupně všechny naše zákazníky. S končícím závazkem každého kontaktujeme a stlačíme cenu elektřiny až o 16 % a plynu až o 12,4 %  pod cenový strop.  

Šetřit energiemi má smysl

V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.