Úvod » Zdražování
Pomáháme vám zvládnout růst cen energií
Připravili jsme pro vás kompletní přehled státní podpory, která pomáhá pokrýt náklady spojené s nárůstem cen energií.
Nejčastější dotazy k novým ceníkům a úpravě záloh
-
Kde uvidím aktuální výši záloh?
Aktuální výši Vašich záloh najdete v online Samoobsluze. Zjistíte jejich výši, termíny úhrady i historii plateb. Můžete zde také zadat požadavek na změnu výše záloh.
Optimální nastavení záloh ověřujeme pravidelně, obvykle s vyúčtováním. Přesto může nastat situace, kdy vzhledem k růstu cen energií upravíme výši záloh a pošleme vám nový platební kalendář. Do obdržení nového platebního kalendáře samozřejmě platí stávající výše záloh.
V případě, že ještě nemáte vytvořený svůj přístup do samoobsluhy, můžete tak sami učinit přímo tady.
-
Upravíte mi zálohy?
V souladu s vládním nařízením Vám nastavíme ceny, které odpovídají cenovému stropu. Podle předpokládané spotřeby spočítáme, zda aktuálně nastavené zálohy pokryjí celoroční spotřebu. V případě, že bude třeba zálohy upravit, pošleme Vám včas nový rozpis zálohových plateb, tzv. platební kalendář. Pokud nebude potřeba Vaše zálohy měnit, zůstane vše dle aktuálního rozpisu plateb.
-
V ceníku jsou uvedeny ceny za MWh. Jak si spočítám, o kolik se mi změní cena za celý rok?
K orientačnímu určení vašich ročních nákladů na elektřinu/zemní plyn potřebujete ceník vašeho produktu. Všechny ceníky jsou ke stažení zde. Ten, který platí pro vaše odběrné místo, jsme vám zaslali. Další položkou nutnou k výpočtu je vaše roční spotřeba. Buď ji znáte, nebo ji najdete v posledním ročním vyúčtování. U elektřiny potřebujete také znát vaši distribuční sazbu a velikost hlavního jističe, což jsou údaje uvedené rovněž ve vyúčtování. U plynu následně postupujte podle modelového příkladu. I při nulové spotřebě platíte měsíční platby.
Modelový příklad pro elektřinu
Distribuční sazba: D02d,
Jistič: 3x25A,
Spotřeba: 3MWh (3 000 KWh),
Distribuční území: ČEZPoložky v ceníku s jednotkou Kč/MWh: roční spotřebu v MWh vynásobíme v ceníku uvedenou jednotkovou cenou za MWh
(3 × 7 680,39) = 23 041,17 Kč
Položky Kč/měsíc: součet celkové fixní ceny a měsíční platby za jistič vynásobíme 12 (počet měsíců v roce):
(87,20 + 137) × 12 = 2 690,40 Kč
Položky Kč/A/měsíc: Cenu na podporu výkupu elektřiny (pro domácnosti je stanovena na 495 Kč bez DPH) vynásobíme roční spotřebou:
3 × 495 = 1 485 Kč
Celkem bez DPH: 23 041,17 + 2 690,40 + 1 485 = 27 216,57 Kč
Cekem s DPH (21 %): 27 216,57 × 1,21 = 32 932 KčModelový příklad pro plyn
Distribuční území: GasNet, s.r.o.,
Pásmo spotřeby: do 1,89 MWh,
Spotřeba: 1,5 MWh (1 500 KWh)Položky v ceníku s jednotkou Kč/MWh: roční spotřebu v MWh vynásobíme celkovou v ceníku uvedenou jednotkovou cenou za MWh
(1,5 x 3187,85) = 4 781,78 Kč
Položky Kč/měsíc: součet celkové fixní ceny a měsíční platby vynásobíme 12 (počet měsíců v roce):
93,07 x 12 = 1 116,84 Kč
Celkem s DPH: 4 781,78 + 1 116,84 = 5 898,62 Kč
Cekem s DPH (21 %): 5 898,62 x 1,21 = 7 137 Kč -
Jak se promítá úsporný tarif do mé ceny? Mám nahlásit samoodečet?
Úsporný tarif představuje jednu z forem vládní pomoci se zvýšenými náklady na energie, která bude uplatňována od 1. 10. 2022 a je rozdělena do dvou etap. V letošním roce je navázána pouze na dodávky elektřiny. V roce 2023 bude poskytnuta finanční podpora na úhradu dodávek plynu i vytápění, o které Vás budeme informovat, jakmile budou známy její konkrétní parametry. Další informace naleznete na stránce Úsporný tarif.
Orientačně si svůj příspěvek pro rok 2022 a 2023 můžete spočítat v kalkulačce, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Samoodečet není nutné provádět. Úsporný tarif vám zohledníme ve vyúčtování.
-
Jak poznáte, kolik elektřiny/plynu spotřebuji před a po změně ceny?
Při změně ceny za dodávku elektřiny/plynu například po konci fixace nebo při úpravě ceníku provádí odhad stavu elektroměru/plynoměru sám dodavatel. Aktuální stav měřidla stanovujeme vždy kvalifikovaně na základě zákazníkovy předchozí spotřeby v kombinaci s údaji o předpokládané spotřebě pro dané odběrné místo podle takzvaného typového diagramu dodávky, který vyjadřuje průměrný roční průběh spotřeby. Jde o běžnou praxi. Pokud chcete mít spotřebu plně pod kontrolou, pak můžete provést samoodečet k datu změny ceny. Stačí údaj opsat z elektroměru či plynoměru, poslat nám jej prostřednictvím Samoobsluhy a my to ve vyúčtování zohledníme. I meziroční pokles spotřeby, například díky šetření, se kterým vám rádi poradíme, bude poměrně přesně promítnut k datu změny ceny. Kontrolní samoodečet můžete provádět kdykoli během roku. Po zaslání samoodečtu zvláštní fakturu nezasíláme, samoodečet zohledníme v ročním vyúčtování. Pro uznání samoodečtu je potřeba splnit tyto podmínky:
Samoodečet nesmí být starší než 30 dní.
Nahlášený stav musí být v souladu s předchozími stavy měřidel zjištěnými samoodečtem či distributorem.V případě dvoutarifových distribučních sazeb (D25d, D26D, D27d, D57d) musí odběratel nahlásit stav obou tarifů a musí odečíst hodnotu pouze před desetinnou čárkou.
Samoodečet nelze uznat, pokud byl již v jeho době naplánován odečet distributorem, nebo pokud již dodavatel vystavil fakturu.
-
Proč mi zvyšujete zálohy, když mám vysoký přeplatek?
Zálohy se snažíme nastavit tak, abychom zákazníka ochránili před vysokým nedoplatkem, který by musel zaplatit při ročním vyúčtování. Při stanovení záloh vycházíme z předchozí spotřeby zákazníka a současně z očekávané spotřeby pro dané odběrné místo.
-
Proč zdražujete, když vláda zastropovala ceny energií?
Velkou část předpokládané spotřeby našich zákazníků nakupujeme s předstihem, a to jsme dokázali ještě za nižší ceny. Zbývající část ale musíme dokupovat za ceny současné, které jsou stále ještě velmi vysoké. Zvýšené náklady pak musíme promítnout i do cen pro naše zákazníky.
Zastropování cen energií aktuálně řeší vysoké náklady našich zákazníků na bydlení, ale neovlivňuje ceny, za které energie na burze nakupujeme.
Pokud by pro Vás byly nárůsty příliš vysoké, podívejte se na přehled nejčastějších forem státní pomoci.
-
Snížíte mi cenu, když cena zemního plynu na burze klesá?
Případný pokles velkoobchodních cen, za které pro naše zákazníky nakupujeme, budeme samozřejmě reflektovat vydáním nových ceníků s cenou upravenou směrem dolů. Aby se tak mohlo stát, nesmí jít ovšem o krátkodobou změnu trendu. Stejně jako vyčkáváme s úpravou ceny směrem nahoru, což nám umožňuje nákup komodity na dostatečnou dobu dopředu, musíme být obezřetní i při opačném kroku.
Bohužel s ohledem na předpokládaný vývoj cen na velkoobchodních trzích nemůžeme v nejbližších měsících zásadní pokles cenových hladin očekávat.
Šetřit energiemi má smysl
V době rostoucích cen energií nám záleží na tom, abyste měli všechny potřebné informace a věděli, kde je opravdu efektivní začít šetřit. Proto pro vás hledáme a počítáme stále nové tipy, jak snížit spotřebu elektřiny vaší domácnosti. Našim zákazníkům je dokonce přidáváme do každé faktury.
Vytápění
až 5 375 Kč ročně
Užijte si tropy raději u moře
Snižte teplotu na termostatu o 1,5 °C a ušetřete za rok až 5 375 Kč. A dovolená v teple je hned o kus blíž.
Nepsané pravidlo zní jasně, co stupeň dolů, to úspora 6 % nákladů na vytápění. Samozřejmě to neplatí vždy, ale u běžných teplot, které máme doma, to přibližně odpovídá. Je pak jen na vás, jestli budou tropy v obýváku, nebo raději dovolená na pláži.
Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj: 19-21 °C
Ložnice: 17-19 °C
Dětský pokoj: 19-21 °C
Koupelna: 20-22 °C
Kuchyně: 17-19 °C
Chodba a předsíň: 15-17 °C
V běžném domě o výměře 120 m², kde na vytápění spotřebují asi 18,2 MWh za rok, se jednoduchým otočením kolečka a snížením teploty o 1,5 stupně ušetří 5 375 korun ročně. Další peníze se pak dají ušetřit i tím, když během dovolených teplotu stáhnete všude na nějakých 15-16 stupňů.
Ohřev vody
až 4 920 Kč ročně
Účet, který zahřeje
Vhodné pro: D25dKdyž snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 920 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte.
Horké chvilky od teď už jen ve vaně nebo ve sprše. Nemusíte si je totiž odpustit, abyste ušetřili. Běžte se klidně hned teď podívat, jestli vodu v bojleru zbytečně nepřehříváte. Úplně bohatě stačí na 50 stupňů.
Když pak běžná, čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 60, vyhazuje ročně 4 920 korun do větru. Vlastně do vody.
No a když pak obě děti opustí hnízdo a rodiče zůstanou s tím zbytečně obrovským kotlem, určitě je k zamyšlení, jestli ho nevyměnit za menší 80litrový. Ten totiž ušetří klidně i 9 327 Kč za rok. A to ještě za předpokladu, že vodu nepřetápíte, jinak to v kombinaci s výměnou může být třeba i 7 440 korun.
Lednička a mrazák
až 5 420 Kč ročně
Chtějte extra třídu
Vhodné pro: všechny distribuční sazbyStará lednice je jedním z největších žroutů elektřiny. Vyměňte ji za energeticky úspornou a zeštíhlete účet o 5 420 Kč za rok.
Oblíbený spotřebič, který poskytuje své služby 24 hodin 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože se prakticky nezastaví, je jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Správně nachlazený vydrží sloužit dlouho a svou spotřebu drží na uzdě. Pokud lednici necháte dlouho mimo Vaši pozornost, budou její nároky s rostoucím časem stále větší.
Nepodchlazujte – ideální teplotou v chladničce je 5-8 °C, každý další stupeň zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může být u novějších ledniček 570 Kč za rok. U těch starších pak klidně i 925 Kč ročně.
Netolerujte námrazu – 3-5 milimetrů námrazy v mrazničce zvyšuje spotřebu o 30 %. 1 centimetr potom vytvoří nárůst spotřeby o neuvěřitelných 75 %, což u starších lednic může dělat třeba i 3 000 Kč za rok!
Na věku záleží
Stará chladnička třídy E (dříve B) se s novým spotřebičem třídy A (dříve A+++) nemůže rovnat. Běžně velká lednice s objemem okolo 220 litrů vám i nepodchlazená může na spotřebě „prožrat“ 5 420 Kč ročně navíc.
Na spotřebu chladničky má nakonec vliv i řada dalších aspektů. Jak často ledničku otevíráte? Nesvítí na ní sluníčko? Má kolem sebe dost prostoru pro odvětrávání?
LED žárovky
až 2 720 Kč ročně
Budiž LED světlo!
Vhodné pro: všechny distribuční sazbyVyměňte obyčejné žárovky za úsporné LED a ušetřete za rok klidně i 2 720 Kč. Investice do nových žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.
Bez světla se jen tak někdo neobejde, to je více než jasné. Ale jak se vyhnout temným chvilkám při kontrole vyúčtování? Představte si, že jedna LED žárovka při průměru 3 hodiny svícení za den ušetří oproti té klasické stowattové přibližně 906 korun za rok. Zkuste si schválně projít svůj byt nebo dům. Kolik jich máte na výměnu?
Samozřejmě že ne všechny žárovky svítí 3 hodiny denně a ne všechny mají příkon 100W, ale i tak můžete v běžném bytě 3+1 výměnou 8 žárovek ušetřit v klidu 2 720 Kč za rok. V domě, kde by mohlo být starých žárovek 13, je pak roční úspora skoro 5 032 korun.
Zároveň také nemusíte co půlrok lézt na stůl, židli nebo štafle, abyste měnili věčně praskající staré žárovky. Životnost LED žárovek je totiž 10 let, což je přibližně desetkrát více než u těch klasických.
Spočítejte si úsporu přímo pro sebe s pomocí naší tabulky.