Vyhledat na webu
Zavřít

6 věcí, které zkontrolovat před topnou sezónou

Bydleni12.cz, 18. 9. 2017

Září až konec května. Bezmála devět měsíců trvá topná sezóna v Česku a aktuálně nám začíná další. Proto se nevyplácí přípravu na chladnější dny podcenit, ať už topíte kamny, kotlem nebo radiátory. Zkontrolovali jste před létem kotel a vyčistili kamna? A jste si jistí, že váš tarif na vytápění je stále výhodný? Odborníci radí dodržovat následujících šest kroků, které vám ušetří nervy, zdraví a nemalé částky za servis na poslední chvíli. Více v článku „6 věcí, které zkontrolovat před topnou sezónou“.

Dodávka tepelné energie do českých domácností začíná ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne pod 13 °C několik dní po sobě. Takové teploty nejsou výjimečné už v průběhu září, proto je nejvyšší čas projít si následující sedmero kroků a na podzim mít klid a nohy v teple.

1. Zkontrolujte kotel

Známý scénář v řadě domácností. Nastoupí první chladnější večery a když zkusíte zapnout topení kotlem, ono to nehřeje. Po klidu v letních měsících se na kotli může vyskytnout menší i větší závada. Někdy zvládnete opravu sami, někdy je třeba zavolat opraváře.

“Každou sezónu počítejte s tím, že může být něco v nepořádku. Pro opraváře jsou první chladné dny to nejvytíženější období a někdy na ně čekáte i několik týdnů. A to ve chvíli, kdy venkovní teploty klesají, není nic příjemného,” Lenka Procházková, manažerka Útvaru řízení vztahu se zákazníky společnosti Centropol.

2. Odvzdušněte radiátory

To platí pro obyvatele rodinných ale i bytových domů. Ujistěte se, že každý radiátor dobře těsní, není deformovaný, poškozený, nikde neteče a jakmile pustíte topení, že hřeje, jak má. Pokud tomu tak není, je třeba radiátor odvzdušnit, tedy povolit ventil u kohoutku a nechat z něj odtéct přebytečnou vodu. Pozor – vzduch v soustavě radiátorů může způsobit, že vaše spotřeba tepla bude až o čtvrtinu vyšší!

3. Kamna připravte na zimní provoz

Krbová kamna byste měli kontrolovat na jaře po topné sezóně. Pokud jste to nestihli, co nejdříve kamna a vložky zkontrolujte, kouřové clony a rošty demontujte a očistěte. Nezapomeňte ani na spalinovou komoru, kterou oprašte ocelovým kartáčem. S kouřovody vám pak pomůžou speciální ohebné kartáče.

Nejenže vaše kamna prokouknou, ale především odhalíte včas závažnější problém a stihnete povolat odborníka. Udržováním čistoty zároveň snižujete množství zdraví škodlivých látek, které při topení do domu proudí.

4. Hlídejte si, kolik platíte

Uzavřeli jste před lety výhodnou smlouvu s dodavatelem energií? Ale je tomu tak i dnes? Mějte přehled mít přehled o tom, kolik měsíčně za energie zaplatíte a také ideálně jednou za rok zkontrolovat, že máte vhodný tarif. Využít můžete buď on-line srovnávače nebo oslovit přímo dodavatele.

“Následujících několik měsíců bude tvořit většinu vašeho účtu za topení. Věnujte tedy pár minut a napište si konkurenci o kalkulaci. Nic neriskujete, nabídku nemusíte využít, ale je dobré mít přehled. Za pár hodin víte, jestli platíte adekvátní částku. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně, a to už stojí za zamyšlení,” doporučuje Lenka Procházková z Centropolu.

5. Nezapomeňte na komín

Před zimou také vždy zkontrolujte komín, že nepraská, nebortí se a ujistěte se, že se do něj nedostane voda a sníh. A za žádných okolností nezapomínejte na pravidelnou návštěvu kominíka. Riskujete nebezpečné zanesení komína, které může vyústit až k otravě oxidem uhelnatým nebo dokonce může způsobit požár. Všechny odborníky z celé republiky sdružuje Společenstvo kominíků ČR.

6. Dobře izolujte

Když už jste si jisti, že máte funkční topení i výhodný tarif, ujistěte se, že drahé teplo vám z domu či bytu neuniká. Utěsněte ona, dveře, pořiďte si prahy s těsněním. Tepelným ztrátám zamezíte i venkovními či vnitřními žaluziemi a roletami. Bohatě postačí ale i klasické závěsy.

Zdroj: Bydleni12.cz