Vyhledat na webu
Zavřít

Jičín nakoupil elektřinu na dva roky, její cena stoupá

jicinsky.denik.cz, 1. 10. 2018

Jičín – Ceny elektřiny prudce rostou, proto město raději uzavře smlouvu na dva roky.

Radní schválili nákup elektrické energie pro město Jičín a jeho příspěvkové organizace pro roky 2019 a 2020 od společnosti Centropol Energy a.s. z Ústí nad Labem. Město od ní zakoupí pásmo jak nízkého, tak vysokého napětí. Cena je 1513 Kč/MWh pro vysoký tarif a 1535 Kč/MWh pro nízký tarif. Bohužel vývoj ceny elektrické energie má ustálený trend – jde strmě nahoru.

Zhruba od dubna letošního roku Jičín nákup elektřiny konzultoval s dohodcem na burze, kterým byla společnost Fin – servis Kladno. Vzhledem k tomu, že druhá polovina roku nepřinesla snížení cen na burze, město Jičín se rozhodlo nečekat na další nabídku a schválilo tuto z první poloviny září. Přistoupilo i na doporučení ze strany Centropol Energy nakoupit elektřinu se zafixovanou cenou na dva roky, neboť rostoucí trend má dle všech odhadů pokračovat.Podle místostarosta Petra Hamáčka vzrostla cena za energie o 30 procent.

Město Jičín také zvažovalo možnost nakoupit energii na Českomoravské komoditní burze. Zda by ale takové řešení přineslo výhodnější cenu než od Centropol Energy, je nejisté a navíc by město muselo hradit burzovní poplatky a náklady za dohodce v řádu desítek tisíc korun ročně.