Vyhledat na webu
Zavřít

Nejhorší fígle nepoctivých prodejců

Blesk, 21. 8. 2017

Zdají se vám ceny, které platíte za energie, neúměrně vysoké? Uvažujete o změně dodavatele? Přemýšlejte, počítejte a dejte si pozor na triky, kterými někteří dodavatelé energií lapají nové zákazníky.

5 kroků ke změně dodavatele

Zjistěte, kdy vám končí smlouva

Podívejte se, kdy vám končí vaše současná smlouva a jaká je výpovědní lhůta. Pokud byste chtěli přejít jinam dřív, než skončí, platili byste pokutu.

Porovnejte ceny

Srovnávejte si různé nabídky. Ale nevěřte slepě webovým kalkulačkám. Často »fandí« jednomu dodavateli. Vyplatí se zkusit kalkulačku na stránkách Energetického regulačního úřadu nebo si prohlédnout komplexní ceníky přímo na stránkách dodavatelů.

Sledujte obchodní podmínky

Kromě ceny se zajímejte i obchodní podmínky, např. jestli je změna dodavatele zpoplatněna (ze zákona je bezplatná, někteří dodavatelé ale vybírají administrativní tzv. aktivační poplatek), jaké jsou další nabízené služby a informace o výpovědní lhůtě a způsobu ukončení smluvního vztahu.

Přemýšlejte a počítejte

Než se upíšete novému dodavateli, počítejte, kolik skutečně ušetříte. Kvůli pár desítkám korun by se vám nejspíš změna nevyplatila.

Smlouvu čtěte důkladně

Před podpisem si novou smlouvu znovu důkladně prostudujte. Zároveň s ní můžete novému dodavateli podepsat plnou moc a on za vás vyřídí většinu nutné administrativy spojené se změnou dodavatele.

Nejčastější triky prodejců

Trik se souhlasem

Povídali jste si po telefonu s milou paní o vysokých cenách energií a náhle vám přišla smlouva s novým dodavatelem? Často stačí jen náznak souhlasu a uzavření smlouvy proběhne, aniž byste si uvědomili. K uzavření totiž není podpis nutný.

„Ano, to se dnes běžně děje. Z hlediska práva je to možná v pořádku, nelze to ale vnímat jako férové jednání,“ říká Aleš Pospíšil, manažer vnějších vztahů společnosti Centropol Energy.

Rada: Od smlouvy uzavřené po telefonu nebo při podomním prodeji můžete odstoupit do 14 dnů, případně ji vypovědět do 15 dnů po zahájení dodávek energií. Kvůli výpovědi po vás nesmí dodavatel požadovat žádnou pokutu ani poplatek za ukončení smlouvy.

Trik s LED žárovkami

Vnucuje vám podomní prodejce ke změně dodavatele LED žárovky zdarma? Je to past! „Nabídnou vám sadu úsporných žárovek, o kterých tvrdí, že mají několikatisícovou hodnotu, ale za váš podpis vám je dají za symbolickou jednu korunu,“ popisuje Aleš Pospíšil. Když ale od smlouvy odstoupíte, dostanete za žárovky několikatisícový účet. Trik spočívá v tom, že jste podepsali dvě smlouvy – na dodávku energií a na koupi žárovek.

Rada: Nenechte se napálit. Pokud v zákonné lhůtě od smlouvy odstoupíte, ruší se jak smlouva na dodávku energií, tak kupní smlouva na žárovky. Jedná se totiž o závislé smlouvy a ruší se obě.