Vyhledat na webu
Zavřít

ÚSPĚŠNÍ ČEŠI

TOP CLASS, 18. 7. 2018

ALEŠ GRAF: „Centropol je jako moje dítě. Od prvních krůčků až k doktorátu.“

Společnost, která dnes patří k největším dodavatelům energií v ČR, založil ústecký partiot Aleš Graf v roce 1996 jako čtyřiadvacetiletý mladík na zelené louce. Či spíše na budoucím bitevním poli. Na něm tehdy neměl konkurenta energetický gigant ČEZ, přesto se Aleš Graf rozhodl proti němu postavit s jednoduchou „bojovou“ strategií. Nabídkou výrazně levnější elektřiny a nadstandardní péčí o zákazníky. Podařilo se a prolomil energetický monopol. V roce 2002 se stal prvním nezávislým prodejcem energií u nás.

ROZHOVOR:

Co dnes jako majitel úspěšné společnosti dodávající energie považujete za klíčové pro další rozvoj firmy?

V podnikání si už nevystačíme s dřívějšími poučkami a zkušenostmi. Zchytřují se technologie, vyvíjejí se požadavky a potřeby lidí, ať už jde o zákazníka, nebo zaměstnance. Mění se chování odběratelů, například velké firmy nakupují elektřinu a plyn více dopředu. Vše se zrychluje, přechod k jinému dodavateli energií je čím dál jednodušší, lidé se více zamýšlejí nad alternativami. Kromě ceny zajímá každého mnohem více než dříve kvalitní servis, benefity i způsob komunikace a férovost. To vše je jim třeba poskytnout.

Žijeme v období smart revoluce, jak podle vás bude vypadat „chytrý“ Centropol za tři pět let?

Už nyní pracujeme na tom, abychom trend nástupu chytrých technologií nejen zachytili, ale také plně využili. Na dveře nám klepe chytrá energetická síť, která spojí její dodavatele a odběratele oboustranně prospěšnou závislostí. Snaha o úspory vede k zavádění měření a regulaci spotřeby na dálku. Chceme být v procesu zavádění chytrých technologií integrátorem a nabízet nejen dílčí, ale i komplexní řešení pro domácnosti i například i obce.

Svět technologií se nám doslova mění před očima a umělá inteligence si již dávno razí cestu i do firem a domácností vašich klientů…

Ano, my i naši zákazníci se začínáme připravovat na komunikaci s algoritmy umělé inteligence, na virtuální osobní asistenty, kteří s vámi vyřeší vše v našem call nebo zákaznickém centru. Kamenném a později virtuálním. Přirozeně se neobejdeme bez partnerů. Budujeme proto strategické spolupráce s nejvýznamnějšími technologickými universitními pracovišti a firmami v zemi, například s Českým institutem informatiky kybernetiky a robotiky

v Praze, s ČVUT a mnoha dalšími.

Kromě toho, že stojí v prvních liniích technologické revoluce, o sobě Centropol dává

hodně vědět i na poli charitativních projektů…

Jsme společensky odpovědná firma. Nejen tím, že odmítáme praktiky energetických „šmejdů“, podporujeme zavádění chytrých technologií, a tedy omezení dopadů na přírodu, ale i aktivitami našeho Nadačního fondu Energie pomáhá. Angažuje se v něm hlavně moje žena Lenka. Pojmem jsou její adventní benefiční koncerty, jejichž výtěžek pomáhá méně šťastným spoluobčanům. Tento rok můžeme sledovat pokroky, které díky nákladné léčbě dělá tříletá Leonka, postižená mozkovou obrnou. Iniciovali jsme projekt Skákejme pro zdravé srdce, který děti vede k pohybu, ke zdravému životnímu stylu a k zájmu o bližní. Naší snahou je rozšířit aktivitu po celé republice. Podobných záměrů máme před sebou více.

Podnikání je hodně o dosažení cílů, které si předsevzete. Jakou cenu má pro vás úspěch a kariéra? Co jste pro ně schopen obětovat?

Investuji čas a energii do společnosti, která z původní party nadšenců vyrostla ve velkou firmu, směle konkurující velkým hráčům. Uvědomuji si odpovědnost vůči svým zaměstnancům a jejich rodinám, vůči zákazníkům a partnerům. Centropol je jako moje dítě, které jsem učil první krůčky a dostal ho až k doktorátu. Takže obětování má i druhou stránku. Je jí radost z podnikání, úspěchu, radosti ostatních…

Jaký je váš recept na úspěch?

Úspěch podle mého názoru spočívá v tom, že máte ve správný okamžik nejen správný nápad, ale především ho dokážete realizovat. Teoretiků, kteří srší idejemi, ale žádnou nedotáhnou do konce, jsou mraky. Úspěch vám však přinese jen akce ve spojení s pracovitostí, houževnatostí, vytrvalostí, intuicí a čichem na lidi. Mám proto radost z toho, že jsme se letos opět ocitli mezi stovkou nejvýznamnějších firem v ČR.

Jak se dokážete smířit s prohrami a neúspěchy ve vaší práci? Nepřesunete je občas na své podřízené?

Podnikání není jednosměrná dálnice, po které se krásně jede a krajina kolem vás jen ubíhá. Patří k němu rozhodování a občas chybování. Sám jsem v podnikání udělal celou řadu chyb. Důležité je, že jsem se z každé z nich poučil. O přehazování odpovědnosti nemůže být řeč.

Co váš žebříček hodnot? Třeba od jedné do pěti…

Jednoznačně je pro mě v životě nejdůležitější moje rodina. Jsem šťastný, že mám báječnou ženu a skvělé děti. To je moje největší pýcha. Na druhém místě je pro mě svoboda, což zahrnuje i svobodu podnikání. Mé zkušenosti z Floridy, kde na střídačku žiji, mě přesvědčují, že Evropa má v tomto ohledu před sebou ještě velký kus cesty. A dále odpovědnost, a to vůči sobě, svým zaměstnancům, zákazníkům, partnerům… Určitě je potřeba kvalitní vzdělání a podpora schopností. A v neposlední řadě je to upřímnost a férovost, a to jak v podnikání, tak v rodině  a mezi přáteli. Znamená to také, že si vážíme místa, kde podnikáme, místních obyvatel i kultury.

Jaká je vaše vize Centropolu za pět deset let?

Moderní a technologicky vyspělá společnost s motivovanými zaměstnanci, která je spojována s kvalitou, profesionálním přístupem a která má mezi zákazníky skvělou image férového dodavatele. Nyní obsluhujeme více než 300 tisíc odběrných míst, v příštích letech bychom chtěli tento počet zvýšit minimálně o třetinu.

A kde byste si za tu samou dobu přál být vy?

Každý člověk, který dosáhl nějaké mety, nebo ji dokonce přeskočil, uvažuje, jakým směrem se vydat dál. Jsem od přírody činorodý, a to víte, že se mi hlavou neustále honí nějaké nápady. Takže v příštích letech se budu dále intenzivně věnovat Centropolu a užívat si dospívání mých dětí.

TEXT: KAMIL MIKETA

ALEŠ GRAF

Český podnikatel a jediný akcionář společnosti Centropol byl od roku 2002 průkopníkem na

liberalizovaném trhu s elektřinou. Od roku 2010 je jeho společnost dodavatelem plynu. Ústecký rodák získal vzdělání podnikové ekonomie a managementu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně a titul MBA na Prague International Business School. Je ženatý s operní pěvkyní Lenkou Graf, s níž má dvě děti. V roce 2017 manželé Grafovi založili Nadační fond Energie pomáhá, který podporuje dobročinnost, hudbu a sport.

O SPOLEČNOSTI CENTROPOL

Centropol je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice. Obsluhuje na 300 000 odběrných míst z řad domácností, firem a institucí. Firma se dlouhodobě umísťuje v první stovce nejvýznamnějších českých firem v žebříčku, který vyhlašuje Sdružení Czech TOP 100. V roce 2017 přesáhl obrat společnosti Centropol sedm miliard korun. Centropol je členem Svazu průmyslu a dopravy ČR.