Vážení zákazníci, omlouváme se, ale operátoři na naší zákaznické lince v těchto dnech řeší větší počet požadavků, než je obvyklé. Abyste se vyhnuli čekání na telefonu, využijte naši samoobsluhu. Pokud vám letos končí závazek, budeme vás brzy kontaktovat s novou nabídkou a cenou ještě více pod stropem. Více informací

CENTROPOL ENERGY, a.s. se oficiálně připojil k deklaraci proti energetickým šmejdům

Centropol, 21. 1. 2020

Deklarace dodavatelů elektřiny a plynu se má stát pověstným kladivem na podvodné prodejce energií. S významnou podporou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se na tomto dalším posílení ochrany spotřebitelů dohodli klíčoví dodavatelé energií.

“Z Deklarace máme radost, hrdě se k ní hlásíme. Myslím, že je to jeden z nejlepších počinů účastníků trhu za poslední léta. Jestliže se chceme hrdě hlásit k odvětví, ve kterém pracujeme, musíme udělat mnohem více pro zákazníky. Jejich spokojenost musí být středobodem našeho zájmu,” říká Aleš Graf, předseda představenstva společnosti Centropol, jednoho z hlavních iniciátorů vzniku Deklarace.

Deklarace by měla podpořit poctivé a profesionální dodavatele a pomoci ukázat prstem na ty, kteří obraz trhu kazí, tedy na tak zvané šmejdy. Podle Grafa je nejdůležitější, aby zákazník měl jistotu, že se s ním komunikuje plně transparentně, že smluvní podmínky jsou jasné a férové.

V konkurenci by do budoucna měli obstát jen ti dodavatelé, kteří zákazníkovi nabídnou nejlepší produkt a zaujmou ho nadstandardní péčí. Důležitá je v tomto kontextu rovněž délka závazku, kdo se připojí k Deklaraci, nemůže se zákazníkem podepsat smlouvu delší než 36 měsíců.

Jednodušší přechody zákazníků

Zjednoduší se i přechody zákazníků mezi jednotlivými dodavateli. Zákazník se nesmí stát rukojmím pletichaření a podpásovek, které si obchodníci mezi sebou rozdávají. Nikdo nesmí nikoho u sebe držet násilím prostřednictvím nesmyslných sankcí a jiných úskoků. Zákazník musí mít mnohem větší prostor pro projev svobodné vůle. Mimo to budou signatáři Deklarace společně se státními institucemi pracovat na zřízení registru a certifikování zprostředkovatelů. Tuto práci totiž nemůže dělat každý.

Deklaraci posvětí zákon

Podle nejvyššího představitele Centropolu jde Deklarace správným směrem, je navíc žádoucím předstupněm novely energetického zákona. “Samoregulace je dobrým krokem, úplně to ale nestačí. Teď je míček na straně legislativců, kteří, a v to pevně věříme, postupy obsažené v Deklaraci co nejdříve přetaví v zákon, který bude vymahatelný a platný úplně pro všechny,” dodává Graf. Když vše dopadne, jak má, samotný zákon by měl být na světě začátkem roku 2021.Více o deklaraci na stránkách SOCR ČR (ZDE).